Talk icon

Informacje

20-06-2022

Autor: Karol Pepliński

Pożary lasów w Brandenburgii. Płonie teren obok wojskowego poligonu

Pożary lasów

Od piątku w niemieckiej Brandenburgii trwają pożary lasów, które strawiły już kilkaset hektarów lasów. Trwającym pożarom sprzyjają upał i silny wiatr.

Co więcej, według dziennika „Bild” na części zagrożonego obszaru znajduje się nieczynny poligon, co dodatkowo utrudnia akcję ratowniczo-gaśniczą. W gaszeniu pożarów bierze udział straż pożarna i Bundeswehra, która wysyła do pomocy śmigłowce. Mieszkańcy kilku miejscowości zostali ewakuowani.

Pożary lasów rozprzestrzeniają się

W rejonie Tiefenbrunnen pożar wybuchł w piątek, obejmując przez dwa dni około 100 hektarów lasu. Straż pożarna wyznaczyła na drodze nr 102 linię graniczną, poza którą pożary lasu nie mogą się rozprzestrzenić – po drugiej stronie znajduje się nieczynny poligon, na którym jest amunicja i ładunki wybuchowe, które uniemożliwiają strażakom dotarcie do źródeł pożaru.

„Jeśli ogień przedostanie się na ten obszar, pociski znajdujące się w ziemi mogą eksplodować. (…) Obszar nigdy nie został oczyszczony z amunicji ze względu na koszty” – opisuje „Bild”.

W niedzielę wieczorem obszar dotknięty pożarem powiększył się o las w Treuenbrietzen, na południowy zachód od Berlina. W sobotę i niedzielę do mieszkańców kilku kolejnych miejscowości (m.in. Frohnsdorfu, Tiefenbrunnen, Klausdorfu, Bardenitz) służby ratownicze apelowały o „natychmiastowe opuszczenie domów”.

Wiejący mocno wiatr sprzyja szybkiemu rozszerzaniu się pożarów o kolejne rejony na południe od Berlina. W niedzielę po południu w pobliżu Beelitz i Ferch wybuchły kolejne pożary.

„Ogień znajduje się stosunkowo blisko miasta. Część mieszkańców Beelitz musiało opuścić swoje domy” – poinformował burmistrz Bernhard Knuth w niedzielę wieczorem.

Według burmistrza, w pobliżu miasta płonie obecnie około 200 hektarów lasu.

pożary lasów

Bundeswehra walczy z ogniem

Jak informuje szef MSW Brandenburgii Michael Stuebgen (CDU), Bundeswehra zapowiedziała wysłanie trzech kolejnych śmigłowców do gaszenia dużego pożaru lasu w pobliżu Frohnsdorf na południowy zachód od Berlina. Stuebgen potwierdził też uruchomienie specjalnego zespołu kryzysowego w MSW, który prowadzi już działalność „w obliczu trudnej i dramatycznie pogarszającej się sytuacji”.

Jak przypomina „Bild”, w 2018 r. pożar lasu w Treuenbrietzen, trwający kilka dni, zniszczył około 400 hektarów lasu. W tamtym czasie ponad 500 osób musiało opuścić zagrożony rejon.

Czytaj też: Pożary w północnej Hiszpanii. Tragiczne skutki upałów

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023