Talk icon

Informacje

19-12-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Pożary brazylijskich rozlewisk spowodowały śmierć 17 mln zwierząt

Pożary

Według raportu brazylijskiej filii WWF (World Wide Fund), w ciągu 2020 r. przez pożary Pantanalu – największych na świecie rozlewisk – zginęło 17 mln kręgowców, głównie węży.

Naukowcy, zbierając dane do raportu, sprawdzali obszary zniszczone przez żywioł w ciągu 48 godz. po wystąpieniu tam pożarów. Analizowali każdy przypadek martwego zwierzęcia napotkanego po drodze. Zespół naukowców zidentyfikował martwych przedstawicieli 300 gatunków. Następnie oszacował na tej podstawie, ile zwierząt mogło zginąć poza badanymi terenami. Okazało się, że ok. 17 mln.

Pożary zabiły zwierzęta

Według dr Walfrida Moraesa Tomasa, te liczbyPozary Pantanalu 02 nie były zaskakujące wziąwszy pod uwagę, jak rozległe obszary zostały nawiedzone przez pożary. W ciągu jednego roku miało dojść do 22 tys. pożarów. Jego uwagę zwrócił natomiast fakt, wśród jakich gatunków odnotowano największe szkody.

,,Zginęło mnóstwo węży, co sprawia, że zastanawiamy się, jaki będzie to miało wpływ na tamtejszy łańcuch pokarmowy. Węże przeważnie żerują na małych ssakach i żabach. To może poważnie zachwiać równowagą w ekosystemie" – podkreślił.

Dr Alex Lees, ekolog z uniwersytetu w Manchesterze zauważył, że o ile pożary rozlewisk są naturalnym procesem, o tyle pożary w 2020 r. miały "apokaliptyczny" wymiar.

,,Te pożary były nietypowe ze względu na swoją skalę i w oczywisty sposób były związane z wielką suszą, która nawiedziła te tereny w zeszłym roku. Pantanal nie może co roku płonąć w aż takim stopniu, Ginące gatunki nie będą miały szans na regenerację" – zaznaczył.

Rozlewiska Pantanalu rozciągają się na terytoriach Brazylii, Paragwaju i Boliwii. Są jednymi z najbardziej zróżnicowanych ekosystemów na świecie. Na liczących prawie 160 tys. km kw. obszarach żyją m.in. jaguary i mrówkojady.

Czytaj też: Jair Bolsonaro prosi o miliardy na ratowanie lasów deszczowych

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023