Talk icon

Informacje

19-06-2022

Autor: Karol Pepliński

Powój polny – kwiecisty chwast, powodujący szkody w uprawach

Powój polny

Powój polny to wieloletnia roślina zielna o łodygach osiągających długość 0,5-2 m, zwykle występująca na poziomie gruntu, o drobnych, białych lub różowych kwiatach.

Roślina może być mylona z wieloma podobnymi gatunkami chwastów. Główne cechy charakterystyczne to małe kwiaty, często stłoczone razem, oraz dwa ostre, skierowane do tyłu klapy u podstawy zwykle strzałkowatego liścia zakończonego ostrym wierzchołkiem. Młode łodygi po złamaniu wydzielają mleczny sok.

Powój polny często występuje na polach

Powój polny jest wieloletnim pnączem. Pnie się na wysokość około jednego metra. Pod ziemią pnącze wytwarza mniej lub bardziej zdrewniałe kłącza, z których wypuszcza pędy wiosną lub po usunięciu pnączy naziemnych. Liście są ułożone spiralnie, liniowe do strzałkowatych, o długości 2-5 cm, naprzemianległe, z 1-3 cm ogonkiem. Kwiaty mają kształt trąbki o średnicy 1-2,5 cm, są białe lub bladoróżowe, z pięcioma promienistymi, nieco ciemniejszymi, różowymi paskami. Kwitnienie następuje w połowie lata, gdy pojawiają się białe lub bladoróżowe, lejkowate kwiaty. Pędy owijaj się wokół innych pędów roślin w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.

Roślinę można zwykle znaleźć na polach uprawnych, nieużytkach, wzdłuż dróg, na pastwiskach, trawiastych zboczach, a także wzdłuż strumieni w Ameryce Północnej. Potrafi zasiedlać gorące powierzchnie asfaltowe, pokrywając je z boków dróg, i przedzierać się między kostką brukową. W Chinach rośnie na wysokości od 600 do 4500 m n.p.m., nie występuje jednak w cieplejszych prowincjach południowych. Preferuje suche obszary o glebach ubogich w próchnicę, bogatych w składniki odżywcze.

powój polny

Powój polny powoduje szkody w uprawach

Uważa się, że powój polny ma niewielki wpływ na rodzimą faunę, chociaż czasami może być zjadany przez zwierzęta hodowlane. Może powodować uczulenie na światło u wrażliwych zwierząt. Istnieją doniesienia, że jego korzenie (kłącza) mogą być trujące dla świń, a zawarte w nim alkaloidy mogą być w odpowiednich ilościach trujące dla koni.

Chociaż roślina wytwarza atrakcyjne kwiaty, jest często niepożądana w ogrodach jako uciążliwy chwast ze względu na szybki wzrost i dławienie roślin uprawnych. Jej gęste maty wdzierają się na pola uprawne i zmniejszają plony. Szacuje się, że tylko w 1998 roku straty w uprawach spowodowane przez tę roślinę w Stanach Zjednoczonych przekroczyły 377 milionów dolarów. Chwast jest trudny do wyeliminowania. Korzenie mogą sięgać do głębokości od 3 do nawet 9 metrów, a nowe rośliny mogą wyrastać z nasion, które mają nawet 20 lat, a także z rozłogów i fragmentów korzeni. Metody zwalczania rośliny obejmują usuwanie fizyczne, ściółkowanie, solaryzację, a także kontrolę biologiczną i chemiczną.

Czytaj też: Chwasty w ziemniakach, czyli poważne zagrożenie dla uprawy

wikipedia/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023