Talk icon

Informacje

24-03-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Powódź stulecia w Australii – tragiczne konsekwencje dla rolników!

Powódź stulecia

Po suszy i pożarach buszu w zeszłym roku, w tym Australię nawiedziła powódź stulecia. Australijscy rolnicy są w poważnych tarapatach. Powodzie niosą ze sobą wszystko, co stanie im na drodze lub co nie zostało zabezpieczone na czas: ludzi, domy, samochody, zwierzęta. Bydło na farmach i pastwiskach było często zaskoczone, gdy rzeki wylewały z brzegów, zalewając pola i pastwiska, które zamieniły się w ogromne jeziora.

Powódź stulecia powoduje olbrzymie straty w Australii

W zeszłym roku kraj został zniszczony przez dotkliwą suszę i potężne pożary. W tym roku Australię nawiedziła powódź stulecia powodująca ogromne straty u rolników.

Najgorsza powódź od dziesięcioleci spowodowała, że ​​w niektórych częściach Nowej Południowej Walii spadł metr deszczu i spodziewane są większe opady. Wiele tysięcy ludzi musiało opuścić swoje mieszkania i domy i zostało ewakuowanych. Zdjęcia martwego, utopionego bydła i dzikiej przyrody są w mediach społecznościowych.

Powódź stulecia zabiera wszystko, co stanie jej na drodze lub co nie zostało zabezpieczone na czas: ludzi, domy, samochody, zwierzęta. Bydło na farmach i pastwiskach było często zaskoczone, kiedy rzeki wylewały z brzegów, zalewając pola i pastwiska, które zamieniły się w ogromne jeziora.

Rolnicy w dotkniętych regionach próbują oszacować szkody i straty, jakie wyrządządziły powodzie zwierzętom gospodarskim i gospodarstwom rolnym. Jeden z rolników powiedział telewizji ABC, że stracił 180 krów i swój dom na wybrzeżu Bliskiego Wschodu.

Bydło było warte na rynku do 360 000 dolarów

– powiedział.

Lokalne służby informują, że prawdopodobnie będzie to miało znaczący wpływ na wiele sektorów rolnictwa. Pastwiska są zalane, stada zostały po prostu zmyte, zwierzęta utonęły. Jednak biorąc pod uwagę jaką skalę ma powódź stulecia, trudno jest uzyskać odpowiednie informacje o stratach i zniszczeniach.

Planowane jest jednak wsparcie dla poszkodowanych rolników, w tym pasze awaryjne i pomoc dla tych, którzy muszą zabrać zapasy w bezpieczne miejsce. Stowarzyszenie Rolników NSW wystosowało również apel o powódź za pośrednictwem Funduszu Pomocy Katastrofom Naturalnym. Zapewni poszkodowanym rolnikom dostęp do wsparcia finansowego, towarów lub usług, aby pomóc gospodarstwom w jak najszybszym powrocie do pracy.

Rozmiar szkód powodziowych nie będzie znany jeszcze przez jakiś czas, ale chcemy mieć pewność, że robimy wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc rolnikom odzyskać siły po rozległych zniszczeniach

– powiedział Pete Arkle, dyrektor zarządzający NSW Farmers.

Czytaj też: Powodzie – trwają prace nad nowymi planami zarządzania

Powódź stulecia wywołała rekordowy wzrost cen żywca

Inny rolnik powiedział australijskim mediomPowodz stulecia 02:

Powódź stulecia jest katastrofalna dla wszystkich rolników wzdłuż środkowo-wschodniego wybrzeża. Patrząc na to, jak daleko zaszła, jest to po prostu okropne. Każdy rolnik na wybrzeżu ma teraz kłopoty. Straty w paszy dla zwierząt lub w magazynach zboża są wysokie.

Kiszonka, pasza i zboże przechowywane w okresie zimowym dla bydła zostały zmyte przez powodzie. Istnieje wiele doniesień o ogromnych zniszczeniach w gospodarstwach, a niektórych upraw, takich jak bawełna, nie można zebrać, ponieważ jest zbyt mokra i niebezpieczna. Większość gospodarstw, które nie otrzymały zbyt dużej ilości deszczu, zacznie zbierać bawełnę po Wielkanocy lub w połowie kwietnia.

Dla hodowców zbóż, którzy zwykle rozpoczynają siew zboża ozimego w kwietniu i gromadzą największe jak dotąd zbiory, deszcz ma swoją dobrą stronę. Ponieważ wilgotność gleby i poziom wód gruntowych ulegają znacznej poprawie.

Powódź stulecia w Queensland i NSW spowodowała również rekordowy wzrost cen żywca, ponieważ producenci, którzy ucierpieli podczas suszy, próbują teraz uzupełnić swoje stada. Główny wskaźnik cen dla młodego bydła w Australii zamknął się w zeszłym tygodniu na poziomie około 8,56 dolara za kilogram, w porównaniu z 7,40 dolara w zeszłym roku i 3,96 dolara w 2019 roku.

agrarheute.com/fot.Twitter

swiatrolnika.info 2022