O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

31-08-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Porozumienie przynosi efekty! Statki w rekordowej liczbie na Dunaju

Statki

Statki o łącznej pojemności 45 tysięcy ton wypłynęły 27 sierpnia z ukraińskich portów Dunaju. Łącznie to 11 statków, co jest rekordową liczbą.

Ministerstwo Infrastruktury Ukrainy poinformowało, że z portów „Izmail”, „Reni” i „Ust–Dunaisk” wypłynęło najwięcej statków od 24 lutego, czyli od początku inwazji Rosji na Ukrainę. W szczególności warto odnotować 7 statków, które wypłynęły przez ujście Bystre drogi wodnej Dunaj–Morze Czarne, a 4 przez rumuński Kanał Sulina.

Coraz więcej statków na Dunaju

„Od marca udało nam się już przetransportować przez porty naddunajskie ponad 4 miliony ton zboża – w tej chwili to więcej niż w przypadku wszystkich innych środków transportu” – poinformowało w komunikacie ministerstwo.

Dynamika wzrostu jest znacząca. Jeśli w marcu statki przyjęły na eksport tylko 16,5 tys. ton produktów rolnych, to już w lipcu było to prawie 1,4 mln ton.

To świetne wyniki dla Ukrainy, ale na pewno nie ostateczne. Nawet przy stabilnym działaniu Inicjatywy na rzecz bezpiecznego transportu produktów rolnych przez Morze Czarne, Ministerstwo Infrastruktury nadal usprawnia logistykę eksportu na Dunaju. W szczególności tworzy warunki dla niezakłóconych połączeń kolejowych między portami, poprzez bezpośrednie połączenia.

Statki muszą być bezpieczne

„Pod warunkiem systematycznych inwestycji i realizacji programu modernizacji portów na Dunaju możliwe jest zwiększenie ich przepustowości do 25 mln ton towarów rocznie. Nawiasem mówiąc, ruszył już wspólny projekt Ministerstwa Infrastruktury i EBOR dotyczący badania logistyki eksportu w Besarabii. Tam też będą mogły przybywać statki. Za dwa miesiące otrzymamy propozycje planowania inwestycji publicznych, publiczno-prywatnych i prywatnych, projektów międzynarodowych oraz projektów finansowanych przez międzynarodowe organizacje finansowe” – powiedział Ołeksandr Kubrakow, Minister Infrastruktury Ukrainy.

Przypomnijmy, że na początku lipca ujście Bystre drogi wodnej Dunaj–Morze Czarne stało się dostępne dla ruchu statków przewożących produkty rolne. Stało się to dzięki wyzwoleniu Wyspy Węży przez Siły Zbrojne Ukrainy.

Do tego czasu dostęp do ukraińskich portów naddunajskich możliwy był tylko przez Kanał Suliński, który przechodzi przez terytorium Rumunii.

Czytaj również: Całe plony zboża z obwodu ługańskiego są wywożone do Rosji

Agravery/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023