Informacje
08-08-2022
W lipcu dostawy zbóż z Ukrainy wyniosły 1,7 mln ton. Jest więcej o 21%. niż w czerwcu 2022 roku. Jednakże nadal jest to wynik sporo gorszy niż rok temu.
Struktura eksportu to nadal głównie kukurydza, a udział pszenicy i jęczmienia sukcesywnie wzrasta. W lipcu eksport kukurydzy wzrósł do 1,2 mln ton, co stanowi 71 proc. eksportu zbóż. Przesyłki pszenicy w lipcu wyniosły 376,1 tys. ton. Eksport jęczmienia zwiększył się do 149,7 tys. ton, co jest wzrostem o 9 proc.
Charakterystyka eksportu zbóż
Dostawy zbóż powinny wzrosnąć w sierpniu dzięki ponownemu otwarciu trzech portów czarnomorskich. W tym tygodniu cztery statki wysyłały ukraińską kukurydzę na mocy umowy podpisanej 22 lipca między ONZ, Rosją i Turcją. Władze Ukrainy chcą co miesiąc wysyłać około 100 statków ze zbożem. Według APK Inform 3 przedwojenne dostępne porty eksportowały 3,6 mln ton zboża miesięcznie.
Tymczasem, aż cztery statki ze zbożem wypłynęły w niedzielę z ukraińskich portów. Na ich pokładzie znajduje się niemal 170 tysięcy ton plonów.
,,Z portów nad Morzem Czarnym, w Odessie i Czornomorsku wypłynęły w niedzielę cztery statki transportujące prawie 170 tys. ton ukraińskiej produkcji rolnej” – przekazał minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow. Minister poinformował, że chodzi o cztery masowce: Mustafa Necati, Star Helena, Glory i Riva Wind.
Dostawy zbóż z Ukrainy wzrastają
Dostawy zbóż z portów Ukrainy został zablokowany z powodu rozpoczętej 24 lutego inwazji rosyjskiej na ten kraj. 22 lipca zawarto porozumienie o odblokowaniu eksportu zbóż z ukraińskich portów. Ukraina i Rosja w osobnych umowach podpisanych z Turcją i ONZ zobowiązały się do zapewnienia bezpiecznych korytarzy morskich z trzech portów. W ramach porozumienia w poniedziałek z Odessy wypłynął pierwszy statek, transportujący 26 tys. ton kukurydzy. Kolejne trzy statki ze zbożem wypłynęły z Czornomorska w piątek. W sobotę zaś do portu na Ukrainie wpłynął pierwszy statek handlowy od początku inwazji.
Ukraina należy do największych eksporterów zbóż na świecie. Jednym z celów porozumienia dotyczącego eksportu zboża z Ukrainy jest złagodzenie globalnego kryzysu żywnościowego i obniżenie cen towarów spożywczych, które wzrosły z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Według Międzynarodowej Organizacji Morskiej po 24 lutego w ukraińskich portach utknęło ok. 80 jednostek.
Czytaj również: Pierwszy statek do transportu zboża dotarł do ukraińskiego portu
E-wgt.pl /fot.pixabay