Talk icon

Informacje

08-09-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Porady dla rolników na bardzo pracowity wrzesień w polu

Porady dla rolników

Jak informuje Wielkopolska Izba Rolnicza w tradycji wsi, wrzesień zwiastował zakończenie prac polowych i okresu letniego a najważniejszymi wydarzeniami w tym czasie były jesienne siewy zbóż oraz wykopki. Z tej okazji WIR przygotował porady dla rolników.

Porady dla rolników w polu i sadzie

Porady dla rolników przygotowała Wielkopolska Izba Rolnicza. Tłumaczy ona, że we wrześniu przypadają optymalne terminy siewu zbóż ozimych. Kończymy orki siewne, a w przypadku opóźnienia stosujemy skrócony wariant - orka i uprawa przedsiewna agregatem z wałem ugniatającym. Przypomina, także że od jakości materiału siewnego, terminu i gęstości siewu, a także jakości przygotowania stanowiska zależy przyszły plon.

Zbieramy bobik po ewentualnej desykacji ułatwiającej zbiór i dosuszanie nasion. Plantacje buraków cukrowych oczyszczamy z burakochwastów. Oceniamy stan dojrzałości kukurydzy na kiszonkę - zbiór rozpoczynamy nie wcześniej jak w dojrzałości ciastowato-woskowej.

– dodaje WIR.

W przypadku prac w sadzie i ogrodzie WIR przypomina, że przygotowujemy glebę do sadzenia drzew i krzewów owocowych poprzez zniszczenie chwastów, zwłaszcza trwałych, nawiezienie obornikiem, zastosowanie zespołu uprawek doprowadzających glebę do wysokiej kultury. Pomieszczenia, w których przechowujemy owoce, bielimy wapnem i zabezpieczamy otwory siatką, żeby nie dostały się gryzonie. Do przechowywania owoców używamy skrzynek plastikowych.

Wielkopolska Izba Rolnicza tłumaczy, że wrzosy i wrzośce to popularne krzewinki często zdobiące nasze ogrody. Mimo wielu podobieństw, rośliny te różni czas kwitnienia. Wrzośce kwitną wiosną, a wrzosy – jesienią. Poza tym wrzośce mają liście bardziej igiełkowate, a wrzosy – łuskowate. Wrzośce najczęściej sadzi się w ogródkach, ale równie dobrze czują się one w donicach i pojemnikach wewnątrz mieszkania. Trzeba pamiętać, że rośliny te nie lubią ciepłych pomieszczeń. Jednym z ciekawszych wrzośców jest wrzosiec darlejski, który charakteryzuje się intensywnym i długim kwitnieniem – od lutego do maja. Roślina ta preferuje glebę kwaśną i wilgotną. Najlepiej sadzić go w ziemię próchniczną, wymieszaną z torfem.

Kanadyjscy rolnicy przerażeni katastrofalnymi zbiorami zbóż!

Porady dla rolników pracujących w warzywniku

Porady dla rolników w przypadku warzywniku WIR przypomina, że wysiewamy rzodkiewkę i sałatę zimową. Przed zapowiadanymi przymrozkami zbieramy warzywa ciepłolubne: ogórki i inne dyniowate, paprykę, oberżynę, pomidory, fasolę. Można dzielić karpy rabarbaru, szczypiorku i cebuli siedmiolatki, uzyskując w ten sposób nowe rośliny do sadzenia. Ogławia się kapustę brukselską, szczególnie wtedy, gdy słabo zawiązuje główki.

W zależności od warunków pogodowych pod koniec miesiąca wykopujemy warzywa korzeniowe – selery, buraki ćwikłowe, marchew, pietruszkę, rzodkiew. Korzenie uszkodzone, małe lub nadmiernie wyrośnięte należy przeznaczyć na zużycie w pierwszej kolejności. Do dłuższego przechowywania wybrać korzenie średniej wielkości, zdrowe, nie uszkodzone. Warzywa korzeniowe najlepiej przechowują się w niskiej temperaturze (1-4oC) i wysokiej wilgotności powietrza (95%). Takie warunki mogą zapewnić niektóre piwnice lub odpowiednio przygotowane kopce ziemne. Nie przechowuje się warzyw w jednym pomieszczeniu z owocami.

W przypadku przewidywanej uprawy warzyw w następnym roku na tym samym polu ważne jest staranne usunięcie resztek porażonych chorobami roślin i zastosowanie płodozmianu – na te same miejsca poszczególne gatunki nie powinny trafić częściej niż co 3-4 lata. Na miejscach zwolnionych po zbiorze warzyw zaleca się wysiewać jeszcze rośliny na zielony nawóz.

W dalszym ciągu należy chronić uprawy pomidorów gruntowych przed zarazą ziemniaka i innymi chorobami (np. szarą pleśnią). Przy ciepłej pogodzie wystarczy zastosować preparaty kontaktowe. Plantacje pomidorów, nawet po opryskaniu na dojrzewanie preparatami opartymi na etefonie, nie są niestety chronione przed chorobami. W przypadku owoców dojrzałych, jeżeli ktoś nie zabezpieczał uprawy w czasie dojrzewania pomidorów, może wystąpić antraknoza owoców. Niestety, teraz nie ma preparatów zwalczających tę chorobę. Jedyny sposób, to szybkie wielokrotne zbieranie dojrzałych pomidorów, aby zbyt długo nie leżały na polu.

W czasie ciepłej pogody należy chronić warzywa kapustne przed czernią krzyżowych (alternariozą), na którą najbardziej wrażliwa jest kapusta pekińska. Po pojawieniu się pierwszych objawów choroby jej zwalczanie jest bardzo trudne i nie przynosi pożądanych efektów. Aby wydłużyć działanie środka grzybobójczego, można stosować preparaty poprawiające utrzymywanie substancji aktywnej na roślinach (np. Protektor, który łączy się z woskami roślinnymi, przedłużając działanie i zwiększając skuteczność fungicydów).

Wyżej wymienione preparaty chronią rośliny również przed szarą pleśnią. Dotyczy to nie tylko kapusty pekińskiej, ale również kapust głowiastych oraz róż kalafiora i brokułu. Kalafior i brokuł podczas zbiorów należy chronić przede wszystkim przed gąsienicami motyli, jak również przed mszycami. Ponieważ trwają zbiory, należy używać preparatów o krótkiej karencji.

Porady dla rolników – co z uprawą ekologiczną, chlewnią i pasieką?

Porady dla rolników dotyczące roślin ekologicznych - Porady dla rolnikow uprawyjak tłumaczy Wielkopolska Izba Rolnicza, rośliny korzeniowe, jak buraki i marchew, należy wykopywać dopiero po przymrozkach - wtedy lepiej zimują.

Rolnictwo ekologiczne daje produkty najwyższej jakości, oczywiście najlepiej byłoby, aby można je spożywać jako świeże i nie przetworzone przez cały rok, bo w takiej postaci są one najcenniejsze dla naszego organizmu. Jaki rodzaj przetwórstwa wybrać, aby nie zniszczyć cennej pracy rolnika? Wydawałoby się, że należy wrócić do starych metod, ale nie we wszystkich przypadkach okazują się one dobre, zwłaszcza gdy skonfrontujemy je z aktualną wiedzą na temat wpływu żywności na nasze zdrowie.

Bydło przy spadającej wydajności pastwisk wypasamy na wsiewkach i poplonach. Rozpoczynamy stopniowe przyzwyczajanie do pasz zimowych. Drób dobrze karmimy, gdyż jest to pora pierzenia się przed zimą.

Jak informuje WIR dla pszczelarza wrzesień to ostatni sygnał, aby zakończyć podstawowe prace w pasiece i zaopatrzyć pszczoły w zimowy pokarm. Po zakończeniu podkarmiania, należy wyjąć podkarmiaczki i oczyścić je z wosku i propolisu. Plastry wycofane z uli należy posegregować. Ciemne, z budową trutową oraz uszkodzone, powinny zostać przetopione. Zabezpieczamy też plastry zapasowe przed motylicą woskową i myszami. W celu pozbycia się pasożytów, należy do każdej rodziny porażonej warrozą, zawiesić po 2 paski Fluwarolu lub 4 Baywarolu. W czasie 6-tygodniowej ekspozycji pasków w gnieździe giną pasożyty znajdujące się na pszczołach oraz te, które wychodzą z komórek czerwia wraz z wygryzającymi się pszczołami. Wrześniową pogodę wykorzystujemy do malowania uli oraz wykonania koniecznych napraw, zanim rozpoczną się jesienne słoty.

Porady dla rolników w lesie

WIR przypomina porady dla rolników oraz fakt, że wrzesień bywa słoneczny i ciepły, chociaż zdarzają się w nim, szczególnie pod koniec, przymrozki i szron. Nazywany jest wczesną jesienią i jest miesiącem owocowania. W tym czasie dojrzewają nasiona i owoce licznych drzew i krzewów leśnych, m.in. dębów, klonów, lip, dzikich jabłoni i grusz oraz leszczyny. Masowo pojawiają się grzyby i kwitną wrzosy. Na torfowiskach można zbierać owoce żurawiny. W drugiej połowie września liście drzew i krzewów zaczynają zmieniać barwę.

Odlatuje coraz więcej ptaków, a na leśnych polanach odbywają się rykowiska – gody jeleni. Zwierzęta, które spędzą zimę we śnie, gromadzą zapasy pokarmu i przybierają na wadze. Pod koniec miesiąca zjawia się zwykle babie lato – długie pajęcze nici, na których "podróżują" z wiatrem małe pajączki.

W uprawach leśnych, głównie najmłodszych – jednorocznych, dwu- i trzyletnich, w miarę potrzeby kosi się chwasty. Po obciążeniu śniegiem mogą bowiem przygnieść sadzonki. Kontynuuje się również jesienne sadzenie gatunków iglastych oraz rozpoczyna sadzenie modrzewia i gatunków liściastych, o ile ich sadzonki straciły już liście. Jeżeli planujemy zalesienie gruntu wiosną przyszłego roku, należy go zaorać we wrześniu, np. w bruzdy i pozostawić w tym stanie na zimę. Ułatwi to sadzenie.

Można kontynuować cięcia pielęgnacyjne i wyznaczać drzewa do wycięcia w drzewostanach liściastych, które właśnie zaczynają gubić liście. Pozwala to należycie ocenić jakość techniczną pni drzew.

wir.org.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023