Talk icon

Informacje

05-07-2022

Autor: Karol Pepliński

Ponad 20 firm pomoże przeładowywać ukraińskie zboże na granicach

zboże

Ukraina planuje wyeksportować prawie dwa miliony ton zboża. Zboże już trafiło na nowe szlaki logistyczne w Polsce, Rumunii, na Ukrainie i na Słowacji.

Ponad 20 firm planuje lub rozpoczęło budowę obiektów przeładunkowych w tych strefach. Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Mykoła Solski poinformował o tym podczas transmisji ogólnoukraińskiego maratonu w programie "Podrobits”.

Ukraina transportuje zboże

Jak powiedział Solski, główne punkty, w których należy współpracować z UE, by przetransportować ukraińskie zboże, zostały już określone. Będzie to konkretny termin, a prace już trwają.

,,Aktywnie pracujemy nad zwiększeniem logistyki za zachodnią granicą. W tym miesiącu spodziewamy się około dwóch milionów ton eksportu zbóż, które już przeniosły się na nowe trasy logistyczne. I mamy potencjał, żeby się zwiększyć. Ponad 20 firm planuje lub rozpoczęło budowę przeładunków na tych terenach. Prowadzimy rozmowy z UE i pod koniec czerwca będziemy mieli osobne spotkanie z szerokim gronem uczestników na szczeblu ministrów rolnictwa i transportu odpowiednich krajów, w celu zwiększenia europejskiej infrastruktury, przede wszystkim dla wagonów i ciężarówek, bo jest ich katastrofalny brak” – powiedział minister.

Minister podkreślił, że prace ministerstwa skupiają się również na rozwiązywaniu problemów związanych z przechowywaniem i eksportem plonów.

,,Rolnicy, którzy zbierają i gromadzą plony bliżej linii frontu, próbują przetransportować je do magazynów bliżej centrum i na obrzeżach kraju. W związku z tym, szczególnie na tych obszarach potrzebne będzie dodatkowe składowanie. Sektor biznesowy aktywnie działa w tym kierunku, dążąc do wprowadzenia na te tereny mobilnych magazynów jednorazowych. Ministerstwu bardzo pomogły też Anglia i Kanada. A w przyszłym miesiącu powiemy rolnikom o dodatkowych możliwościach przechowywania ziarna" – powiedział minister.

zboże

Czytaj też: Rosjanie nadal kradną zboże. Pokazują to zdjęcia satelitarne

agronews.ua/fot.pixabay

 

swiatrolnika.info 2023