O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

31-08-2022

Autor: Emilia Gromczak

Pomnik Jana Szyszki stanie w miejscu protestu ekologów

Pomnik Jana Szyszki

Pomnik Jana Szyszki stanie w Puszczy Białowieskiej. Okazuje się, że będzie to w miejscu, gdzie protestowali ekolodzy. 

W miejscu, gdzie ekolodzy protestowali przeciw wycince Puszczy Białowieskiej stanie pomnik byłego ministra środowiska. Na miejsce postawienia pomnika wybrano miejscowość Czerlonka. Nie jest to pierwszy pomnik śp. profesora. Prekursorem w tym temacie było miasto Jarocin, gdzie monument został odsłonięty 27 czerwca 2022 r. 

Pomnik Jana Szyszki w Puszczy Białowieskiej

Według doniesień dziennikarzy Wirtualnej Polski nowy pomnik Jana Szyszki ma stanąć w Puszczy Białowieskiej w miejscowości Czerlonka. Czerlonka zasłynęła w 2017 r. za sprawą głośnych protestów ekologów przeciw wycince drzew w Puszczy Białowieskiej. To właśnie tutaj protestujący przypinali się łańcuchami do ciężkiego sprzętu drwali.

Ekologiczne Forum Młodzieży w Czerlonce postawi na cześć Szyszki pomnik. Według informacji WP organizacja fundusze na ten cel pozyskała z koncernu KGHM Polska Miedź, który przeznaczył na to kwotę 163 695 zł.

pomnik Jana Szyszko Jarocin

Dewastacja pomnika w Jarocinie

Mimo sprzeciwów postawienia pomnika burmistrz Jarocina  stwierdził, że Jan Szyszko utożsamiany jest głównie z wycinką drzew w Puszczy Białowieskiej w lipcu 2017 r. Z tego powodu Komisja Europejska wystąpiła przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości UE, wskazując, że prowadzona wycinka stanowiła poważne zagrożenie integralności obszaru Natura 2000. W kwietniu 2018 r. TSUE orzekł, że wycinka była niezgodna z prawem unijnym. Burmistrz Jarocina uważa, że minister Szyszko podjął bardzo odważną walkę ze szkodnikiem drzew w Puszczy Białowieskiej, "został za to zhejtowany i dzisiaj drzewa w puszczy umierają".

W lipcu tego roku pomnik Jana Szyszki w Jarocinie został zniszczony. W nocy z 16 na 17 lipca ktoś oblał go czerwoną farbą. Wcześniej pomnik chciano postawić pomnik na deptaku w Krynicy oraz w Wysowej-Zdrój. W pierwszym przypadku okazało się to niemożliwe, w drugim pomysł zablokowali mieszkańcy.

Czytaj również: Anna Bryłka: Nagonka na Jana Szyszko była straszna

eska.pl/fot.fb

swiatrolnika.info 2023