Talk icon

Informacje

20-07-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Pomarańcze – obecna sytuacja na europejskich rynkach

Pomarańcze

Ze względu na pandemię koronawirusa popyt na pomarańcze utrzymuje się na wysokim poziomie, co znajduje odzwierciedlenie w cenach. Jednak szczyt jest już dawno za nami, a obecnie ceny spadają do bardziej normalnego poziomu.

Pomarańcze – wysoki popyt na sycylijską odmianę

Na rynku wciąż są włoskie owoce. Niektórzy hodowcy z Apulii mają pomarańcze zebrane w pierwszych 15 dniach lipca. Te pomarańcze to późna odmiana z liśćmi, wysoko ceniona ze względu na wysoką zawartość cukru i soczystość. Włoski hurtownik twierdzi, że jakość jest doskonała, a cena wysoka, około 2 €/kg. Jest również duży popyt, częściowo z powodu koronawirusa, który ożywił sprzedaż owoców cytrusowych.

Na Sycylii sezon dobiegł końca w pierwszej połowie maja. Chociaż wolumeny były wyższe niż w zeszłym roku, wielu producentów zauważyło, że ich sprzedaż pozostała praktycznie niezmieniona. Największą różnicą był jednak czas zbiorów. Pomarańcze należało zebrać w krótszym czasie. Średnie ceny wynosiły około 1,00 €/kg. Produkt sycylijski został w dużej mierze wchłonięty przez rynek krajowy. Popyt na rynkach zagranicznych był również dobry, z doskonałymi wynikami w krajach skandynawskich, gdzie renoma sycylijskiej produkcji poprawia się z roku na rok. W tym sezonie niektórzy handlowcy mogli również dostarczać swoje owoce na rynek holenderski, realizując regularne małe zamówienia.

Obecnie perspektywy dla sycylijskiego sezonu sprzedaży cytrusów 2020/2021 są dobre, z wolumenami na tym samym średnim poziomie co w zeszłym roku. Pandemia spowodowała, że ​​popyt na owoce cytrusowe(pomarańcze i cytryny) wzrósł o co najmniej 30%. W rezultacie klienci już planują umowy na dostawy z dużym wyprzedzeniem w porównaniu z poprzednimi latami.

Pomarańcze – Rekordowy eksport w Hiszpanii i wiele obaw dotyczących możliwego wpływu Brexitu

Chociaż zbiory pomarańczy w Hiszpanii byłyPomarancze 02 o około 15-20% mniejsze niż w ubiegłym roku i pomimo znacznego ograniczenia handlu zagranicznego, tegoroczna wielkość eksportu była porównywalna do tego z poprzedniego sezonu. Na przykład pomarańcze i ich eksport w Andaluzji wzrósł o 10% pod względem wielkości i o 17% pod względem wartości w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Ze względu na niższe wolumeny i wzrost popytu napędzanego przez koronawirusa, sezon zakończył się o 5 tygodni przed terminem. W marcu, kiedy kryzys koronawirusa wybuchł w całej Europie, hiszpańscy eksporterzy odnotowali najlepsze w historii wyniki eksportu hiszpańskich cytrusów.

Eksporter twierdzi, że niezależnie od koronawirusa był to dobry sezon cytrusowy, zarówno dla plantatorów, jak i dla sprzedawców detalicznych. Handlowcy byli trudniejsi, ponieważ marże były bardzo niskie, pomimo wysokich cen. Czasami prowadziło to nawet do strat, zwłaszcza w przypadku pomarańczy, biorąc pod uwagę dużą ilość odrzutów spowodowanych warunkami pogodowymi, takimi jak burze.

Udział pomarańczy nadających się do sprzedaży był niższy, a koszty produkcji wzrosły

– powiedział eksporter.

Jest jeszcze wcześnie, aby podać dokładne dane, ale źródła branżowe podają, że w następnym sezonie będzie nieco więcej Navelinas (6-7%), nieco mniej pomarańczy Lane Late i zauważalny spadek ilości późnych pomarańczy.

Hiszpański sektor owoców cytrusowych jest teraz zaniepokojony ewentualnymi cłami przywozowymi, które Wielka Brytania może nałożyć na jego owoce cytrusowe(także pomarańcze) z powodu Brexitu. W takim przypadku zostanie zastosowana stawka 10%. Hiszpania wyeksportowała w zeszłym roku 82 400 ton pomarańczy do Wielkiej Brytanii. Utrata rynku brytyjskiego byłaby korzystna dla bezpośrednich konkurentów tego kraju, takich jak Maroko, Tunezja, RPA i Egipt.

Czytaj też: Brzoskwinie – krótkoterminowa prognoza rynków w Unii Europejskiej

Pomarańcze – niedobory i wysokie ceny w Holandii

Popyt na pomarańcze w Europie jest obecnie bardzo dobry, ale dzieje się tak głównie dlatego, że jest bardzo mało, jeśli w ogóle, owoców z Egiptu, Maroka i Hiszpanii. Republika Południowej Afryki ma trudności z zapełnieniem luki w perspektywie krótkoterminowej, ponieważ nie wszystkie obszary są jeszcze w pełnej produkcji. Nie pomagają też problemy w portach i wynikające z nich opóźnienia. Ceny są więc po prostu dobre. Oczekuje się, że ta sytuacja będzie trwać około czterech tygodni, a następnie nieco się zmieni, gdy wejdziemy w tradycyjny czas z mniejszym popytem.

Jeśli RPA będzie nadal wysyłać te same ilości, możemy zauważyć zmianę na rynku, częściowo z powodu opóźnienia. Stracone sprzedaże / zamówienia nie zostaną nadrobione później

– mówi holenderski importer.

Pomarańcze – stabilny i wysoki popyt w Niemczech

Pandemia koronawirusa doprowadziła do wysokiej sprzedaży pomarańczy. Szczyt został teraz pozostawiony w tyle, chociaż popyt jest nadal wyższy niż zwykle. Ostatnie partie z Egiptu pojawiły się na rynku na początku lipca. W tej chwili ludzie całkowicie przestawili się na pomarańcze Valencia Late

Również w tym segmencie wolumen jest ledwo adekwatny do popytu

– powiedział niemiecki handlowiec. Z drugiej strony ceny kształtują się na poziomie około 17-18 euro za paczkę, co jest całkiem normalne o tej porze roku.

Pomarańcze – wysokie ceny we Francji

Dzięki dobrej reputacji produktu, sprzedaż pomarańczy w okresie postoju była wyjątkowo dobra. Jednak plony odmiany Valencia Late były w tym roku niewielkie, w wyniku czego hiszpańscy hodowcy gwałtownie podnoszą ceny. Te wysokie ceny powodują obecnie problemy na rynku

– twierdzi francuski importer.

Gdy tylko blokada spowodowana koronawirusem stała się faktem, wpłynęło to na sprzedaż pomarańczy. Zwykle istnieje duże zapotrzebowanie na sok z Valencia Late, ale biorąc pod uwagę małą liczbę turystów i fakt, że restauracje nie działają na normalnym poziomie, popyt na tę odmianę jest niewielki. W rezultacie pozostają nam bardzo drogie pomarańcze, których ceny wcale nie odzwierciedlają niskiego spożycia. Na rynku naprawdę brakuje równowagi

– dodał importer

freshplaza.com/fot.Wikimedia/Pikist

swiatrolnika.info 2022