Talk icon

Informacje

23-05-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Polski rynek trzody chlewnej przechodzi w stan stagnacji

rynek trzody chlewnej

Po okresie wysokich cen polski rynek trzody chlewnej przechodzi w stan stagnacji. Ceny spadły i nie rekompensują jeszcze kosztów produkcji.

Do tej pory średnia cena skupu żywca wynosi ok. 6,15 zł/kg. Poniżej przedstawiamy wykres przedstawiający ostatnie zmiany cen ofertowych. Oczekuje się, że sytuacja związana ze spadkiem produkcji zbóż i kukurydzy spowoduje wzrost kosztów żywności na ten spadek. Podobnie wzrośnie również koszt energii i paliwa. Utrudni to obniżkę cen dla hodowców trzody chlewnej.

Sytuacja na rynku trzody chlewnej

Sytuację nieco uratował program dopłat do loch. Rolnicy bardzo pozytywnie oceniają ten program Ministerstwa. Pozwala to na co najmniej niewielką stabilizację, ale wszystkie ekonomiczne warunki produkcji trzody chlewnej są takie same. Według TopAgrar rolnicy zarobili 13,9 tys. wniosków do ARiMR na kwotę blisko 204 mln zł.

9 maja br. Agencja zrealizowała 5,2 tys. wniosków z kwotą wpłaty do 115 mln zł. Ze względu na to, że okres kwalifikowalności wypowiedzenia był zbyt krótki, aby umożliwić udział w programie, środki przeznaczone na ten cel nie zostały wykorzystane.

Wielkopolska Izba Rolnicza skomentowała sytuację. Ich zdaniem rynek trzody chlewnej wymaga przedłużenia programu.

„Biorąc pod uwagę te argumenty wystosowaliśmy ponownie pismo do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o wydłużenie programu. Naszym zdaniem, powinien on funkcjonować jako stały mechanizm wspierania rodzimej produkcji trzody chlewnej, realizowanej w sposób zrównoważony przez rodzinne gospodarstwa rolne. Bez takiego mechanizmu i przy obecnej trudnej sytuacji rynkowej, producenci trzody chlewnej albo na stałe zrezygnują z tej produkcji albo przejdą na model tuczu kontraktowego. Dodatkowo, wypadające, rodzinne gospodarstwa rolne zastąpią wielkie fermy przemysłowe” – twierdzi WIR.

rynek trzody chlewnej

Niemiecki rynek trzody chlewnej

Sprawdziły się ponure prognozy odnośnie niemieckiego rynku wieprzowiny. Ceny tuczników w Niemczech spadły o 15 eurocentów w stosunku do cen z kwietnia.

,,Wściekłość, złość, zażenowanie...tak można podsumować reakcję rolników na ostatnie wydarzenia na niemieckiej dużej giełdzie cen tuczników. Podczas sesji VEZG cena rekomendowana spadła o 15 centów! Do poziomu 1,80 Euro za kg w klasie! W polskiej walucie daje to wartość 8,42 zł. Przy tak wysokich kosztach jest to ogromny cios dla producentów I hodowców” – komentuje krach na niemieckim rynku Bartosz Czarniak, rzecznik Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS.

Sęk w tym, że również w Polsce ceny tuczników spadły o nawet 70 groszy. Jak podaje Czarniak, obecnie maksymalny poziom cenowy kształtuje się w okolicach 8,15-8,20 zł za kg WBC. Rynek trzody chlewnej przechodzi w dalszym ciągu kryzys.

Czytaj również: POLPIG: Nie karzmy rolników, którzy walczą z ASF

WIR/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023