Talk icon

Informacje

06-04-2022

Autor: Emilia Gromczak

Polski rynek ciągników znalazł się w tarapatach przez wojnę na Ukrainie

rynek ciągników

Rynek ciągników w Polsce w czasie wojny na Ukrainie odczuwa skutki. Główny problem stanowią anulowane zamówienia z tego kraju.

Rosyjska inwazja na Ukrainę odbija swoje piętno również na rynku ciągników w naszym kraju. Martin&Jacob Group przedstawił pięć najważniejszych punktów, na które warto zwrócić uwagę. Na naszym rynku traktorów doskwierają głównie wahania kursów walut oraz anulowanie zamówień na polskie maszyny z Ukrainy. 

Polski rynek ciągników w czasie wojny w Ukrainie

Skutki wojny na Ukrainie odczuwają już niemal wszystkie branże. Wojna odbija się również na polskim rynku ciągników. Głównym problemem są anulowane zamówienia na polskie maszyny do tego kraju. Jak powiedział Kamil Mitura z firmy Techmlek, w dniu, w którym Ukraina została zaatakowana, miał wysyłać transport zamówionych do tego kraju maszyn. Nie doszło do tego. Rynek ciągników odczuwa również wahania kursów walut. Na sprzedaż maszyn rolnych bardzo duży wpływ mają kursy walut. W ostatnim czasie euro zdrożało o niemal 10%, co oznacza, że zamówienie, które do niedawna miało wartość 200 tys. złotych, dziś jest droższe o 20 tysięcy. 

Pojawia się również problem z brakiem pracowników oraz z brakiem ładowarek. Wielu Ukraińców pracujących w Polsce, wyjechało walczyć za swój kraj. Przez to rolnicy stracili sporą częśc siły roboczej, a to objawiło się tym, że zaczęto masowo wykupywać ładowarki. Jak wskazał  Grzegorz Ryziński z firmy POLTECH, obecnie ładowarki można zamówić z terminem na marzec 2023 r.

rynek ciągników Polska

Niepewna sytuacja oddziałuje na działania rolników

Rynek ciągników zmaga się z wahaniem kursów walut, niedoborem siły roboczej, ale również z wielką niepewnością. Wpływa ona na działania podejmowane przez rolników. Już teraz zauważono, że rolnicy ze względu na niepewną sytuację, wolą kupić sprzęt dziś, niż czekać na później. Jeśli mają pieniądze, to nie trzymają je na kontach, tylko wydają. Zauważalny jest również trend spadkowy w kupnie maszyn wśród małych rolników. 

Nastroje wśród rolników są różne. coraz częściej pojawiają się obawy o to, co konflikt przyniesie oraz jakie będą jego krótkotrwałe i długotrwałe skutki. Niektórzy z przedsiębiorców wskazywali, że wojna w Ukrainie jest czynnikiem, który budzi obawy i jest przez nich bacznie obserwowany.

Sprawdź również: Rejestracja ciągników w marcu 2022 roku gorsza niż rok temu

fbMartin&Jacob Group/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2022