Talk icon

Informacje

13-01-2023

Autor: Polska Agencja Prasowa

Polski eksport wciąż rośnie. PAIH: W ciągu trzech dekad wzrósł ponad 25 razy

Polski eksport

W ciągu ostatnich trzech dekad polski eksport wzrósł ponad dwudziestopięciokrotnie – poinformował Łukasz Grabowski z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. 

Wartość eksportu styczeń-październik 2022 r. wyniosła prawie 285 mld euro, zbliżając się do psychologicznej granicy 300 mld euro – dodał. Według niego Afryka i Bliski Wschód to dla polskich inwestorów i przedsiębiorstw obiecujący kierunek ekspansji.

Polski eksport notuje systematyczne wzrosty

Jak wskazał dyrektor Centrum Eksportu PAIH Łukasz Grabowski, systematycznie rok do roku rośnie wolumen sprzedawanych za granicę polskich towarów i usług.

"Według danych za okres styczeń-październik wartość ubiegłorocznego eksportu wyniosła prawie 285 mld euro. Tym samym zbliżyliśmy się do psychologicznej granicy 300 mld euro" – podkreślił.

Dodał, że ponad 20-procentowy wzrost eksportu rdr to zasługa m.in. zmieniających się warunków finansowych w gospodarce światowej oraz rosnących cen dóbr i usług.

"W ciągu ostatnich trzech dekad polski eksport wzrósł ponad dwudziestopięciokrotnie" – przypomniał.

"Jesteśmy, jako kraj, blisko wejścia do TOP-20 największych światowych eksporterów" – ocenił. Zwrócił uwagę, że najczęściej eksportujemy do państw europejskich. 

"Wśród największych odbiorców polskich towarów można wymienić Niemcy, Czechy i Francję. Nasi eksporterzy coraz śmielej wychodzą jednak również poza Europę" – ocenił ekspert.

Według niego Afryka i Bliski Wschód to dla polskich inwestorów i przedsiębiorstw obiecujący kierunek ekspansji.

"Dynamiczny rozwój gospodarczy tych regionów, zwiększająca się siła nabywcza, a w przypadku Afryki - najwyższy na świecie przyrost naturalny dają mocne fundamenty i argumenty do intensyfikacji współpracy gospodarczej" -– stwierdził.

Polski eksport

Wojna i sankcje negatywnie wpłynęły na polski handel

Jak zaznaczył, rozwija się też polski eksport do Azji. 

"Żywność znad Wisły oraz kosmetyki są cenione w tym regionie" – wskazał.

Z roku na rok coraz szersza jest grupa polskich firm, które korzystają z ułatwień, jakie dają umowy o wolnym handlu (FTA). Zwrócił uwagę, że UE ma takie porozumienia m.in. z Norwegią, Szwajcarią, krajami bałkańskimi, a także: Koreą Południową, Singapurem, Wietnamem, Japonią czy Kanadą. 

"Trwają prace nad wdrożeniem umowy pomiędzy UE i krajami Ameryki Południowej, zrzeszonymi w organizacji MERCOSUR, a także z Australią czy Nową Zelandią" – podał.

Ekspert zwrócił uwagę, że konflikt zbrojny na Ukrainie oraz przyjęte pakiety sankcji dla Rosji wpłynęły negatywnie na eksport towarów i usług do naszych wschodnich sąsiadów. 

"Znaczenie tych rynków dla polskiej gospodarki pokazują dane o wymianie handlowej" – zaznaczył. 

W 2021 r. polski eksport do Rosji Ukrainy i Białorusi osiągnął wartość  ok. 14 mld euro

"W Rosji byliśmy drugim eksporterem z UE po Niemczech, a w przypadku Białorusi i Ukrainy zajmowaliśmy miejsce pierwsze – z udziałem 20-25 proc. całego eksportu unijnego do tych państw. Z tych trzech kierunków importowaliśmy też wiele surowców i półproduktów do rodzimej produkcji" – wyjaśnił.

Polscy przedsiębiorcy z dnia na dzień, jak przypomniał, stanęli przed wyzwaniem związanym z zabezpieczeniem łańcuchów wartości. 

"Są jednak na tyle elastyczni, że potrafili odnaleźć się w tej sytuacji, znaleźć nowych odbiorców swoich towarów i mimo toczącego się konfliktu zwiększyć dynamikę wymiany z Ukrainą" – zauważył.

"Eksporterom dajemy przede wszystkim wiedzę i wsparcie w zakresie nawiązywania kontaktów biznesowych" – wskazał. Przypomniał, że w ubiegłym roku PAIH zakończył m.in. kolejny nabór do program Polskich Mostów Technologicznych. 

Zobacz także: Sytuacja eksportowa polskiego rolnictwa. Sprawdź najnowszy raport!

W ciągu kilku lat zrealizowano 14. edycji skierowanych na takie rynki jak: Stany Zjednoczone, Australia, Chiny, Korea Południowa, ZEA, Arabia Saudyjska, Meksyk, Izrael. 

“W sumie program dotyczył ekspansji na blisko 40 zagranicznych kierunków. W dotychczasowych edycjach projektu ponad 700 firm otrzymało wsparcie w ekspansji biznesu na rynki zagraniczne. Łącznie uczestnicy programu otrzymali przeszło 80 mln zł” – poinformował Grabowski.

Wskazał, że PAIH prowadzi też działalność informacyjną i edukacyjną, m.in. poprzez bezpłatne webinaria oraz mentoring w ramach projektu Mój Biznes Zagranicą. Zwrócił uwagę, że 40 z 55 Zagranicznych Biur Handlowych PAIH działa poza UE. 

"Zależy nam, żeby polscy przedsiębiorcy chętniej angażowali kapitał i potencjał biznesowy na nowych rynkach" – podsumował.

PAP/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023