Talk icon

Informacje

11-08-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Polscy strażacy wyruszyli gasić pożary szalejące we Francji

Polscy strażacy

Z punktu zbornego w Legnicy po godzinie 15 wyruszyli polscy strażacy, którzy pomogą gasić pożary szalejące od kilku dni we Francji. 

Łącznie z Legnicy wyruszyło 146 strażaków i 49 samochodów do gaszenia. Misja została zaplanowana na 10 dni – powiedział rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski. Komisja Europejska poinformowała natomiast o wysłaniu czterech samolotów z floty UE z Grecji i Szwecji.

Polska grupa ratownicza wyruszyła do Francji

Polscy strażacy wyjechali do Francji, w odpowiedzi na francuską prośbę do społeczności międzynarodowej, która została skierowana za pośrednictwem mechanizmu wspólnotowego UE. Zapotrzebowanie na pomoc otrzymano poprzez ERCC (Emergency Response Coordination Centre).

Polska grupa ratownicza składa się ze strażaków z województw: zachodniopomorskiego oraz dolnośląskiego. Są to w sumie dwa moduły do gaszenia pożarów lasów z ziemi z użyciem pojazdów (dwa moduły GFFFV).

Polscy strażacy

Polscy strażacy w zeszłym roku gasili pożary w Grecji

Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik przekazał, że wyjazd do Francji to 37. międzynarodowa misja Państwowej Straży Pożarnej.

"Jesteśmy jednym z pierwszych – chyba pierwszym krajem – który odpowiedział na prośbę Francuzów" – zaznaczył wiceminister. Podał, że grupa została zorganizowana w niecałe 24 godziny. "Jestem bardzo zadowolony ze sprawności naszej straży pożarnej" – oświadczył Wąsik, przypominając, że polscy strażacy latem ubiegłego roku odegrali znaczącą rolę przy gaszeniu pożarów w Grecji.

"Nasi strażacy są ogromnie cenieni w całej Europie. Dziś mają do przejechania 1700 km, żeby wejść do akcji i mam nadzieję, że wszyscy cali i zdrowi wrócą niebawem do kraju" – powiedział wiceszef resortu spraw wewnętrznych.

Nie wiadomo jak długo potrwa akcja we Francji; będzie to uzależnione od pogody. Polscy strażacy przyjadą w okolice Bordeaux, gdzie płonie prawie 1000 ha lasów. Strona francuska w środę poprosiła przez instytucje europejskie o pomoc w akcji gaśniczej.

Komisja Europejska poinformowała natomiast o wysłaniu czterech samolotów z floty UE z Grecji i Szwecji.

Czytaj też: Pożar w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria opanowany

PAP/fot.Facebook

swiatrolnika.info 2022