O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

01-08-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

POLPIG: Bezpieczeństwo żywnościowe zależy od produkcji odzwierzęcej

Bezpieczeństwo żywnościowe

Zdaniem Polskiego Związku Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej POLPIG, bezpieczeństwo żywnościowe w głównej mierze zależy od produkcji odzwierzęcej.

100 gramów mięsa dostarcza 18 proc. energii i 25 proc. wysokiej jakości białka i jest spożywane przez ludzi na całym świecie. Jest również ważnym źródłem mikroelementów i makroelementów, w tym witamin z grupy B występujących przede wszystkim w mięsie. Jednak pomimo ważnej roli mięsa w globalnym bezpieczeństwie żywnościowym, korzystając z błędnych danych, wiele pseudoekologicznych instytucji przynosi ludziom większe korzyści niż mięso, dla którego dostępna jest pasza dla zwierząt.

Mięso ważne w diecie

Spośród wielu nieprawdziwych informacji na temat hodowli zwierząt, jedną z najbardziej rozpowszechnionych jest informacja o ilości ziarna potrzebnego do wyprodukowania  kilograma mięsa. W dyskusjach internetowych można spotkać opinię, że do wyprodukowania 1 kg wołowiny potrzeba 6, 10, a nawet 20 kg ziarna. Jednak według publikacji Elsevier Group, jednej z najlepszych publikacji naukowych na świecie, do wyprodukowania 1 kg mięsa bez kości potrzeba średnio 3 kg zboża. POLPIG podaje przykład brojlerów, gdzie zużycie paszy wynosi 1,45kg/kg przyrostu, u tuczników 2,5 kg paszy /kg przyrostu, natomiast w żywieniu bydła stosuje się pasze gospodarskie, w tym dodatek pasz treściwych – w ilości ok. 2,5 kg, ale przede wszystkim pasze objętościowe. Choć proporcja 1 do 3 może na pierwszy rzut oka dalej przemawiać za odejściem od hodowli zwierząt, należy pamiętać, że zwierzęta to nie tylko mięso, ale i produkty odzwierzęce takie jak mleko i jaja.

Zwierzęta mają również pozytywny wpływ nie tylko na bezpieczeństwo żywnościowe, ale również na rynek nawozowy, zwiększając wydajność rolnictwa poprzez wielkoskalową produkcję nawozów i gnojowicy. Pamiętaj też, że jedzenie to nie tylko jedzenie! Wartość odżywcza mięsa i roślin jest bardzo różna. Musisz jeść znacznie więcej produktów roślinnych niż mięsa, aby uzyskać taką samą ilość niezbędnych składników odżywczych lub kalorii. Niektóre składniki roślinne (błonnik: celuloza, lignina, błonnik pokarmowy) są trudne lub niestrawne przez człowieka, podczas gdy inne są nieobecne lub minimalne w roślinach (witamina B12) oraz niezbędne aminokwasy.

Bezpieczeństwo żywnościowe

Bezpieczeństwo żywnościowe priorytetem

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w wyniku zmieniających się potrzeb, głównie krajów rozwijających się oraz rosnącej liczby ludności na świecie musimy podnieść produkcję żywności pochodzenia zwierzęcego  aż o 70 proc. do 2050 roku. Eksperci od wielu lat  pracują nad poprawą jakości paszy dla zwierząt i doborem jej składu tak, aby do produkcji pasz wykorzystywane były rośliny pastewne, które nie mogą  bezpośrednio przyczynić się do walki z głodem na świecie. Obecnie  ponad 800 milionów ludzi cierpi z powodu niedożywienia. Trzymanie się z dala od żywca w niewoli tylko zaostrza ten problem. Dlatego spożywanie mięsa chroni nie tylko nasze kubki smakowe, ale także nasze zdrowie i środki do życia, a także naszych bliskich i ludzi na całym świecie.

Argument społeczności wegańskiej przeciwko temu jest w dużej mierze spowodowany ignorancją, a czasami interesami handlowymi firm specjalizujących się w tak zwanej „ekologicznej” żywności (mleko sojowe, kotleciki z oleju palmowego, tłuszcze uwodornione itp.) . Nie poparte dowodami naukowymi i wpływają negatywnie na bezpieczeństwo żywnościowe.

Czytaj również: Szczepan Wójcik: Europie może zabraknąć żywności. To wojna ideologiczna

POLPIG/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023