O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

10-07-2019

Autor: Piotr Pałys

Policzyli się z nimi... Jest ich około 1000. Czy to dużo?

Policzyli się z nimi... Jest ich około 1000. Czy to dużo?

W zeszłym tygodniu, polscy i słowaccy leśnicy w Tatrach przeprowadzili kontrolę populacji kozic. Zadanie nie było proste ze względu na rozległość terenu oraz zwykłą zdolność do przemieszczania się tych zwinnych zwierząt.

Wyniki specyficznej inwentaryzacji są już znane. Łącznie, po słowackiej i polskiej stronie Tatr, w spisie ujęto 950 kozic. W porównaniu do podsumowania, które przeprowadzono poprzednio, okazało się, że zwierząt jest o 39 mniej. Można powiedzieć, że ich liczba praktycznie nie zmieniła się, a różnica może oznaczać błąd statystyczny lub niemożność dotarcia do wszystkich miejsc.

Zoolog Lasów Państwowych Tatrzańskiego Parku Narodowego po stronie słowackiej, Józef Hybler, jest przekonany, że w rzeczywistości, kozic jest więcej:

 

„ Wyniki były obciążone ekstremalnie wysoką temperaturą powietrza, której kozica musi unikać. Wielu z nich znalazło schronienie prawdopodobnie po północnej stronie Tatr, ponieważ widzieliśmy ich mniej i odwrotnie, sąsiedzi w Polsce trafili na rekordową ich liczbę. Zakładamy, że kozic jest w rzeczywistości o trzydzieści procent więcej, nawet jeśli liczby spisu mówią coś innego”

 

Spis kozic, w Tatrzańskim Parku Narodowym prowadzi się już od 70 lat. Każdorazowo wykonuje się go w okresie wiosenno-letnim i zimowym. Główny organizatorem przedsięwzięcia są słowackie Lasy Państwowe TANAP, administracja Pienińskiego Parku Narodowego oraz Polacy z Tatrzańskiego Parku Narodowego wraz z wolontariuszami po obu stronach granicy.

 

5 października 1868 roku, ustawą Krajowego Sejmu we Lwowie, uchwalono przepis, który nakładał zakaz łapania, wytępienia i sprzedawania zwierząt alpejskich właściwych Tatrom, świstaka i dzikich kóz. To pierwsza na świecie parlamentarna ustawa o ochronie gatunkowej zwierząt.

 

W 1888 roku według danych historycznych po polskiej stronie Tatr żyło tylko 36 kozic. W Polsce i na Słowacji, kozica tatrzańska jest objęta ścisłą ochroną gatunkową, a obszar jej występowania podlega najwyższej formie ochrony, jaką jest Park Narodowy. Podgatunek kozic uznano w Europie za unikatowy i wpisano na listę gatunków priorytetowych w kontekście działań ekologicznych Natura 2000.

 

Źródła: aktualizovane.sk/tpn.pl/PP

Fot. pixabay.com

swiatrolnika.info 2023