Talk icon

Informacje

29-10-2022

Autor: Karol Pepliński

Podkarpaccy leśnicy porządkują leśne mogiły i cmentarze

Podkarpaccy leśnicy leśne mogiły

Podkarpaccy leśnicy przed Wszystkimi Świętymi porządkują leśne mogiły i miejsca pamięci na leśnych cmentarzach.

Polskie Towarzystwo Leśne od kilku lat wprowadziło zwyczaj, że na leśne cmentarze nie nosi się sztucznych kwiatów i nie pali zniczy, choćby z uwagi na groźbę pożaru. RDLP w Krośnie nadzoruje działania 26 nadleśnictw gospodarujących na powierzchni ponad 418,3 tys. ha. Lesistość tego obszaru przekracza 36 proc.

Podkarpaccy leśnicy porządkują leśne mogiły

Podkarpaccy leśnicy, m.in. w Bieszczadach, Beskidzie Niskim oraz na pogórzach karpackich, przed Wszystkimi Świętymi porządkują leśne mogiły i miejsca pamięci na leśnych cmentarzach.

,,Las zawsze dawał schronienie, np. partyzantom. Toczyły się tam krwawe bitwy i potyczki. Chowano też w lasach ofiary wielkich epidemii" – powiedział rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

Jak zaznaczył, w lasach zarządzanych przez nadleśnictwa krośnieńskiej RDLP znajdują się 52 cmentarze wojenne z obu wojen światowych.

,,Na ich terenie zlokalizowano również cztery cmentarze rzymskokatolickie, 27 cmentarzy obrządku wschodniego, cztery kirkuty, 15 cmentarzy cholerycznych. Jest też 96 mogił zbiorowych i pojedynczych" – zauważył Marszałek.

Miejsca dawnych pochówków – dodał – "często znaczą kapliczki leśne, których naliczono 222, jak również 239 krzyży pokutnych lub wotywnych".

Polskie Towarzystwo Leśne – przypomniał rzecznik – "od kilku lat wprowadziło zwyczaj, że na leśne cmentarze nie nosi się sztucznych kwiatów i nie pali zniczy, choćby z uwagi na groźbę pożaru".

,,Leśnicy umieszczają na grobach gałązkę jedliny ze wstążką ”Pamiętamy”, która ulega biodegradacji. Warto upowszechnić mniej inwazyjne dowody pamięci; eliminować zwłaszcza sztuczne kwiaty i zaśmiecające las znicze" – podkreślił Marszałek.

RDLP w Krośnie nadzoruje działania 26 nadleśnictw gospodarujących na powierzchni ponad 418,3 tys. ha. Lesistość tego obszaru przekracza 36 proc.

podkarpaccy leśnicy leśne mogiły

Czytaj też: Leśnicy przed 1 Listopada porządkują mogiły i cmentarze

PAP/RDLP w Krośnie

swiatrolnika.info 2023