O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

22-07-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Podatek cukrowy uderzył w polskich konsumentów! Rząd kłamał?

Podatek cukrowy

Mija pół roku, odkąd wszedł w życie podatek cukrowy na napoje słodzone. Jak wynika z badania CMR, w pierwszej połowie roku w następstwie wprowadzenia podatku ceny napojów gazowanych poszły w górę średnio o 36%, a ich sprzedaż spadła o jedną piątą. Wbrew zapowiedziom i obietnicom rządu, nowa opłata uderzyła w polskich konsumentów.

Podatek cukrowy przerzucony na klientów

Jak wynika z najnowszych danych CMR, po wejściu w życie tak zwanego podatku cukrowego, ceny napojów gazowanych wzrosły średnio o 36%. Przez podatek cukrowy, w pierwszym półroczu tego roku ceny napojów gazowanych poszły w górę średnio o 36%, a ich sprzedaż spadła o jedną piątą. W podobnej skali rosną ceny wód smakowych - tu skok cen sięga aż jednej trzeciej, przy 17% spadku wolumenu sprzedaży.

Podatek cukrowy wpłynął także inne kategorie produktów. W sprzedaży herbat mrożonych, przy 2% spadku wolumenu, średnia cena za litr rośnie o 19%. Inaczej sytuacja wygląda w kategorii napojów energetycznych, które jako napój słodzony również objęte są opłatą cukrową. Raportowany tu jest wzrost średniej ceny za litr o ok. 13%, ale jednocześnie ich sprzedaż wzrosła o 7% w stosunku do ubiegłego roku.

Jak dodało CMR, rosnące ceny na półkach sklepowych pokazują, że producenci napojów słodzonych przerzucili nowe obciążenie podatkowe na konsumentów, co raczej nie jest zaskoczeniem. W połowie grudnia ekonomiści z Credit Agricole wyliczyli, że gdyby podatek cukrowy w całości został przerzucony na konsumentów, ceny niektórych słodkich napojów gazowanych poszłyby w górę nawet o 35-45%. Zaznaczali jednak, że część obciążenia będą musieli wziąć na siebie producenci lub poddostawcy.

Eksport drobiu halal z Brazylii na Bliski Wschód wzrósł w 2021 r.

Polacy kombinują jak obejść podatek cukrowy

Podatek cukrowy może wynieść maksymalnie 1,20 zł Podatek cukrowy w przeliczeniu na 1 litr napoju. Składa się z dwóch części – stałej i zmiennej. Stała wynosi 50 gr za każdy litr napoju z dodatkiem cukru lub słodzików oraz dodatkowo 10 gr za każdy litr napoju z dodatkiem tauryny lub kofeiny. Z kolei zmienną w wysokości 5 gr za litr producent zapłaci za każdy gram cukru powyżej limitu 5 gram w każdych 100 ml.

Według CMR, podatek cukrowy wymusił zmiany w strategiach produktowych części producentów. Próbowali podjąć działania obniżające wielkość płaconego podatku, a tym samym próbę redukcji wzrostów cen rynkowych z nadzieją na pobudzenie popytu. Jednym z takich działań jest zmiana receptury napojów, która zmniejsza poziom lub całkowicie eliminuje cukier ze składu.

Innym przykładem jest wzbogacanie napojów o soki owocowe (min. 20 proc. zawartości), co eliminuje konieczność ponoszenia części stałej opłaty tj. 50 gr za litr. Jeszcze inny sposób, po jaki sięgnęli producenci, to wprowadzanie mniejszych opakowań popularnych, flagowych produktów, redukując cenę jednostkową za butelkę i obniżając psychologiczną barierę cen.

– wskazał Tomasz Rydzewski z CMR.

wirtualnemedia.pl/plotkibiznesowe.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023