Talk icon

Informacje

05-05-2022

Autor: Emilia Gromczak

Po raz ósmy w górę. RPP znów podniosła stopy procentowe

stopy procentowe

W czwartek Rada Polityki Pieniężnej znów podniosła stopy procentowe. Tym razem jest to wzrost wszystkich stóp o 0,75 pkt. proc.

W czwartkowym komunikacie Narodowy Bank Polski poinformował, że Rada Polityki Pieniężnej podniosła w czwartek wszystkie stopy procentowe o 0,75 pkt proc. Stopa referencyjna, główna stopa NBP, wzrosła z 4,5 proc. do 5,25 proc. To ósma z rzędu podwyżka stóp procentowych.

RPP podniosła kolejny raz stopy procentowe

"Rada Polityki Pieniężnej podniosła w czwartek wszystkie stopy o 0,75 pkt proc. Stopa referencyjna, główna stopa NBP, wzrosła z 4,5 proc. do 5,25 proc" – poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski.

Jak podano, RPP zdecydowała o podwyżce wszystkich stóp procentowych NBP o 0,75 pkt proc. Tym samym stopa referencyjna wzrosła do 5,25 proc. w skali rocznej, stopa lombardowa do 5,75 proc., stopa depozytowa do 4,75 proc., stopa redyskonta weksli do 5,30 proc., a stopa dyskontowa weksli do 5,35 proc. Uchwała RPP wchodzi w życie w piątek, 6 maja br. 

Sprawdziły się w ten sposób przewidywania ekonomisty banku PKO BP Kamil Pastor. Ekonomista zapowiedział, że Rada Polityki Pieniężnej najprawdopodobniej podniesie w czwartek stopy o 1 pkt. proc.

,,Oczekujemy, że RPP podniesie stopy procentowe o 1 pkt. proc. i będzie to reakcja na wyższą bieżącą inflację" – powiedział PAP ekonomista banku PKO BP Kamil Pastor.

W miniony piątek GUS opublikował szybki szacunek inflacji w kwietniu. Według danych urzędu inflacja w kwietniu wyniosła 12,3 proc. w stosunku do 11 proc. po marcu 2022 r. Zdaniem ekonomistów z PKO BP, inflacja w najbliższym czasie nadal będzie rosnąć.

stopy procentowe wzrost

Ósma z rzędu podwyżka 

Przypominamy, że stopy procentowe wzrosły już ósmy raz. Pierwsza z cyklu podwyżek nastąpiła w październiku ubiegłego roku. Od tego czasu Rada Polityki Pieniężnej podnosiła stopy co miesiąc. W marcu skala podwyżki wyniosła 0,75 pkt proc., a w kwietniu br. 1 pkt proc.

Czytaj również: Stopy procentowe wzrosły. Co to oznacza w praktyce?

fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023