O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

08-04-2022

Autor: Emilia Gromczak

Po drastycznych podwyżkach ceny cukru są na stabilnym poziomie

ceny cukru

Po gwałtownym wzroście w marcu ceny cukru białego na rynku światowym utrzymują się obecnie na stabilnym poziomie około – 500 eur/t.

Na giełdzie towarowej w Londynie cena cukru białego wzrosła od połowy lutego do końca marca z 440 do prawie 515 eur/t. W raporcie po miesięcznych konsultacjach cukrowych Komisja Europejska poinformowała, że spodziewa się stabilizacji cen cukru. W dużej mierze będzie to  zależeć Indii i Tajlandii. 

Ceny cukru są na stabilnym poziomie

Po wielkich wzrostach, ceny cukru wydają się być na stabilnym poziomie. W ostatnim tygodniu stawka utrzymała się poziomie około 500 eur/t. Komisja Europejska wskazuje, że spodziewa się stabilizacji, ale będzie to zależeć od tego, w jakim stopniu Indie i Tajlandia będą w stanie zaabsorbować spadek produkcji i eksportu cukru z Brazylii na rynek światowy w nadchodzącym okresie.

Indie spodziewają się w tym roku rekordowej produkcji około 26 mln t cukru, czyli o ponad 4 mln t więcej niż w roku ubiegłym. Z tej produkcji 6 mln t cukru zostało już zabezpieczonych na eksport. Wszystko jednak zależy od tego, czy ceny cukru pozostaną stabilne.

ceny cukru świat

Globalny bilans cukru

Ceny cukru to nie wszystko, jak wygląda produkcja? W odniesieniu do globalnego bilansu cukru Międzynarodowa Organizacja Cukru (ISO) nieznacznie zwiększyła oczekiwany niedobór na sezon 2020-2021 do prawie 2,3 mln ton. Całkowita produkcja w ubiegłym roku szacowana jest obecnie na 169 mln t. Na nadchodzący sezon organizacja tymczasowo zakłada nieco niższy deficyt wynoszący 1,9 mln t. Oczekiwanie to opiera się na wyższej produkcji o 170,5 mln t, a także wyższym zużyciu o 172,4 mln t. Zapas końcowy spada do zaokrąglonych 94,4 mln ton. ISO spodziewa się największego spadku produkcji w Brazylii (-4,8 mln t). Jest to równoważone większą produkcją w Tajlandii (+2,4 mln t), UE (+2,2 mln t) i Rosji (+0,5 mln t).

Według KE ostateczna produkcja krajów członkowskich UE w sezonie 2020-2021 wyniosła 14,55 mln ton cukru. Produkcja ta została zrealizowana w UE na 1,4 mln ha i przy średnim plonie 10,4 tony cukru z hektara.

Czytak również: Słona kara za cukier na Węgrzech. Sklep musiał zapłacić 13 tys. grzywny

nieuweoogst.nl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023