O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

03-05-2022

Autor: Emilia Gromczak

Płeć bydła wpływa na jakość rzeźną. Młode samce są o wiele wydajniejsze

płeć bydła

Płeć bydła wbrew pozorom wpływa na jakość rzeźna. W tym zestawieniu to młode samce mają lepszą wydajność niż jałówki i wolce. 

Wolce i jałówki posiadają słabsze umięśnienie niż buhajki i większy udział tłuszczu. U młodych samców wytwarzany w znacznych ilościach po okresie dojrzałości płciowej testosteron wpływa pozytywnie na rozwój mięśni, aktywizując retencję azotu. Duży wpływ na ich rozwój ma również kastracja, która niesie za sobą wiele korzyści.

Płeć bydła, a jakość rzeźna

Mogłoby się wydawać, że płeć bydła nie wpływa znacząco na jego jakość. Tak jednak nie jest. To właśnie płeć warunkuje zdolność opasową bydła oraz wartość rzeźną, definiując tempo wzrostu, jak najlepsze wykorzystanie paszy oraz predyspozycje do odkładania tłuszczu.

Jałówki i wolce mają niższa wydajność rzeźną, wyższe odtłuszczeniu tuszy. Zauważalny jest u nich niższy udział kości i mięśni. Mają także mniejszą zawartość i i drobniejszą strukturę tkanki łącznej. Ich mięso z kolei jest delikatniejsze, kruche i jaśniejsze. Jeśli chodzi o młode samce, to możemy powiedzieć, że mają wyższą wydajność, niskie otłuszczenie tuszu, znaczy udział mięsa oraz wyższa zawartość tkanki łącznej. Ich mięso jest ciemniejsze i mniej kruche. Wpływ na wzrost i rozwój samców ma wytwarzany testosteron, a także kastracja, która oddziaływuje na czynność tarczycy.

płeć bydła jałówki

Kastracja buhajów

To, że płeć bydła wpływa na jakość rzeźną, opiera się również na kastracji. Kastracja młodych samców ma kilka korzystnych czynników. Wśród nich możemy wymienić mniejszą podatność na stres buhajów, większy udział procentowy takich elementów tuszy wołowej jak polędwica czy udziec u wolców niż u buhajów oraz bardziej kruche mięso. Warto jednak zwrócić uwagę na działanie hormonów u jałówek. Przyczyniają się do wolniejszego tworzenia tkanki łącznej, co korzystnie wpływa na kruchość mięsa. Natomiast u młodych samców kruchość mięsa jest znacznie niższa ze względu na większy udział kolagenu i wysoki poziom kalpastatyny, która hamuje proces kruszenia.  Kruchość to jedna z cech sensorycznych, która podlega dziedziczeniu. 

Czytaj również: Jałówki cielne – najważniejsze zasady żywienia podczas ciąży

cdr.gov.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023