Talk icon

Informacje

08-12-2022

Autor: Świat Rolnika

PiS przejmie Żabkę? Kowalczyk: Chętnie nabędziemy jakąś sieć spożywczą

PiS przejmie Żabkę

Wicepremier Henryk Kowalczyk pytany, czy PiS przejmie Żabkę, stwierdził, że rząd chętnie nabędzie jakąś sieć spożywczą, jeśli byłaby na sprzedaż.

Minister rolnictwa przypomniał, że rząd, zgodnie z programem PiS, utworzył holding spożywczy: Krajową Grupę Spożywczą. Jak dodał, chciałby, aby Krajowa Grupa Spożywcza została wyposażona w dodatkowe narzędzia, być może tworzyła jakąś sieć handlową.

Czy rząd PiS przejmie Żabkę?

Kowalczyk w środę w TOK FM był pytany o wypowiedź prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z października br. dotyczącą potencjalnego odkupienia sieci Żabka. W mediach od razu pojawiły się spekulacje, że rząd PiS przejmie Żabkę. Kowalczyk dopytywany, czy KGS ma jakieś plany związane z Żabką, odparł: "zakusy ma takie, by mieć możliwości jakichś działań na rynku".

,,Bardzo dobrze sprawdziła się Krajowa Grupa Spożywcza, jeśli chodzi o skup zboża. Niestety powstała dopiero w maju, więc jeszcze nie mamy wielu narzędzi, ale chcemy wyposażyć ją jeszcze w inne narzędzia, np. przetwórstwa rolno-spożywczego. Ona w tej chwili staje się dystrybutorem nawozów. Czy będzie tworzyła jakąś sieć handlową? Chciałbym, natomiast nie wskazywałbym tu konkretnego przykładu" – stwierdził wicepremier.

,,Jakby jakaś sieć chciała się sprzedać, będziemy rozmawiać. (...) Z nikim nie rozmawiamy konkretnie, natomiast chętnie nabędziemy jakąkolwiek sieć sklepów spożywczych" – powiedział szef MRiRW.

PiS przejmie Żabkę

Żabka to tylko przykład

Wicepremier dodał, że Żabka została podana przez prezesa PiS jako przykład.

,,Rzeczywiście ten przykład jest dobry, natomiast czy on się zmaterializuje, czy to będzie akurat ta sieć, czy inna, czy swoja sieć utworzona, czy współpraca z innymi krajowymi, to nie jest przesądzone, ale rzeczywiście jest to docelowy model" – przekazał Kowalczyk.

Zobacz też: Ekspert: Cieszy mnie dyskusja PiS o przejęciu sklepów Żabka

Prezes PiS powiedział w październiku w Puławach, że wśród zadań, które deklarował PiS, "było ”odbijanie” tych najbardziej strategicznych części naszej gospodarki z rąk kapitału zagranicznego". Dodał, że ten proces "w dalszym ciągu postępuje".

,,W tej chwili jest już chyba podjęta decyzja, że te sieci elektryczne linii kolejowych, duże przedsiębiorstwo i mające też dużą sieć przekazu energii elektrycznej, zostanie w bardzo krótkim czasie odkupione, właśnie od jednego z funduszy amerykańskich. Ten sam fundusz (CVC Capital Partners – PAP) jest właścicielem Żabki. Te sklepy Żabki też być może zostaną odkupione” – mówił wówczas Kaczyński.

Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to największa państwowa spółka zajmująca się produkcją, przechowywaniem i sprzedażą żywności. Celem jej utworzenia jest budowanie silnego podmiotu spożywczego. Grupa Kapitałowa Krajowej Grupy Spożywczej S.A. posiada kilkanaście spółek zależnych w segmentach: zbożowo-młynarskim, cukrowym, skrobi ziemniaczanej, owocowo-warzywnym, słodyczy, rolnym, nasiennym.

PAP/fot.MRiRW

 

swiatrolnika.info 2023