Talk icon

Informacje

22-09-2021

Autor: Oliver Pochwat

Piotr Lutyk: Przeciw odstrzałowi sanitarnemu dzików protestują zielono-czerwone organizacje

Piotr Lutyk ASF

Piotr Lutyk w rozmowie z portalem ŚwiatRolnika.info odpowiedział na pytanie, dlaczego w Polsce nie można zastosować pomysłu duńskiego rządu na walkę z ASF i odstrzelić wszystkich dzików. Zdaniem naszego rozmówcy protesty, które mają miejsce w przypadku odstrzału sanitarnego, są dziełem zielono-czerwonych organizacji ekologicznych.

ŚwiatRolnika.info: Dlaczego w Polsce nie możemy zrealizować scenariusza duńskiego, czyli odstrzału sanitarnego wszystkich dzików celem walki z ASF?

Piotr Lutyk: Jeszcze trzy lata temu, gdy interesowałem się tą kwestią, sprawa była w zasadzie rozstrzygnięta. Wyznaczono bardzo duże kwoty odstrzału. Prawie do zera likwidowano populację dzików w obszarach, gdzie pojawił się ASF i to było realizowane. Nie wiem, jak ta praktyka wygląda dzisiaj, bo jestem trochę na boku, ale wydaje mi się, że było to rozstrzygnięte.

Czytaj także: Greenpeace DOMAGA SIĘ zmniejszenia pogłowia trzody chlewnej!

ŚwiatRolnika.info: Tak, ale warto przypomnieć o tym, że gdy informacja o odstrzale sanitarnym przedostała się do mediów, zaczęły się masowe protesty.

Piotr Lutyk: Protesty, to zupełnie inna sprawa. Jest to robota zielono-czerwonych organizacji. Było wiadomo, że będą oni protestować. Decyzję zostały jednak podjęte. Wiem, że parę lat temu były realizowane. Nie wiem dokładnie, jak jest dzisiaj. Chyba że władza się przestraszyła i zmieniła decyzje o odstrzale sanitarnym.

ŚwiatRolnika.info: Władza trochę się przestraszyła. Rolnicy zgłaszają konieczność wznowienia odstrzału sanitarnego. Wybija się zdrowie świnie w rejonach dotkniętych ASF i  jest to główne rozwiązanie. Warto jednak wrócić do przeszłości i protestów i przypomnieć, że Unia Europejska pochwaliła Polskę za prowadzone działania w walce z ASF. Nagle protesty ustały…

Piotr Lutyk: To jest przede wszystkim sprawa walki politycznej. W to wszystko zawsze włącza się totalna opozycja, która popiera wszelkie działania, które mogą zaszkodzić rządowi.ASF DZIKI

ŚwiatRolnika.info: Zdaję sobie sprawę z tego, że ostatnie pytanie w obecnej sytuacji geopolitycznej i gorącej sytuacji na granicy może być trudne. Czy płot postawiony na granicy z Białorusią może pomóc w walce z ASF?

Płot na granicy z Białorusią przyczyni się do tego, że dziki nie będą przechodziły. Dwie pieczenie na jednym ogniu. Powiedzmy sobie jednak, że te wszystkie organizacje tzw. "ekologiczne" z reguły są również zaangażowane politycznie po lewej stronie sceny politycznej. Oznacza to także, że są nastawione antyrządowo. To jest wszystko właściwie jedna sitwa. Jeżeli mamy w kraju bardzo czynną targowicę, to ona będzie robiła wszystko, co tylko się da, aby zaszkodzić rządowi. Nawet jeśli to zaszkodzi krajowi. Oni się nie liczą z niczym. Widać to po działaniach na forum Unii Europejskiej, w Parlamencie, w Komisji. Oni nie cofną się przed żadnym działaniem, które, niszcząc Polskę, zaszkodzi rządowi.  

swiatrolnika.info 2023