O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

27-06-2021

Autor: Emilia Gromczak

PIORiN: materiał szkółkarski pod lepszym nadzorem dzięki szkoleniom

PIORiN: Materiał szkółkarski pod lepszym nadzorem

PIORiN przeprowadzi kwalifikację materiału szkółkarskiego w około 300 gospodarstwach na terenie Polski. Dzięki szkoleniu przeprowadzonemu 16 czerwca br. w Prusach pracownicy wojewódzkich inspektoratów ochrony roślin i nasiennictwa zdobyli wiedze z zakresu oceny polowej materiału szkółkarskiego roślin sadowniczych. Szkolenie ukończyło ponad 80 pracowników. 

Szkolenie z zakresu oceny polowej materiałuPIORiN.jpg szkółkarskiego roślin sadowniczych

16 czerwca 2021 r. w Ośrodku Elitarnego Materiału Szkółkarskiego w Prusach odbyły się praktyczne warsztaty, które były kontynuacją 3-dniowego szkolenia on-line przeprowadzonego w połowie kwietnia. Ponad 80 pracowników wojewódzkich inspektoratów ochrony roślin i nasiennictwa ukończyło szkolenie z zakresu oceny polowej materiału szkółkarskiego roślin sadowniczych. Organizatorami szkolenia były Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Krakowie i w Łodzi pod patronatem Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Jak wygląda podział materiału szkółkarskiego na klasy jakościowe?

Jak podaje PIORiN, materiał szkółkarski dzielimy na klasy jakościowe. Wyróżniamy dwie klasy, pierwsza to materiał elitarny, a druga kwalifikowany. Do materiału elitarnego zaliczamy rośliny kandydackie, przedbazowe(PB), bazowe(B) oraz materiał kwalifikowany (C) . Dodatkowo wraz z wejściem do UE pojawił się na rynku materiał CAC

PIORiN przeprowadzi kwalifikację materiału szkółkarskiego w około 300 gospodarstwach 

Uczestnicy szkolenia zostali zapoznani z zasadami wytwarzania, oceny i pobierania prób materiału szkółkarskiego. Wykładowcami byli pracownicy Instytutu Ogrodnictwa PIB w Skierniewicach. Pani Wiesława Kowalczyk główny specjalista Biura Nasiennictwa GIORiN przedstawiła znowelizowane przepisy prawa z zakresu oceny polowej materiału szkółkarskiego roślin sadowniczych. 

PIORiN dzięki poszerzonej wiedzy już niebawem przeprowadzi kwalifikację materiału szkółkarskiego w około 300 gospodarstwach na terenie całego kraju. 

Przeczytaj także: ASAP o praktykach regeneracyjnych. Pomogą chronić gospodarstwa?

PIORIN organizuje coroczne szkolenia dla specjalistów w dziedzinie nasiennictwa

PIORiN co roku organizuje szkolenia dla specjalistów w dziedzinie nasiennictwa. Kompetencje kwalifikatorów mają kluczowe znaczenie w procesie oceny plantacji nasiennych i zapewnieniu rolnikom wysokiej jakości materiału siewnego. 

10.06 br. w Zakładzie Doświadczalnym Oceny Odmian w Łopusznej przeprowadzona została praktyczna część szkolenia podstawowego i doskonalącego dla kwalifikatorów urzędowych i akredytowanych w zakresie oceny polowej plantacji nasiennych roślin pastewnych wiechlinowatych. W szkoleniu uczestniczyło 56 kwalifikatorów. Organizatorem szkolenia był WIORiN Kraków przy współpracy przedstawicieli GIORiN. 

piorin.gov.pl/fot.piorin.gov.pl

swiatrolnika.info 2023