O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

31-08-2022

Autor: Karol Pepliński

Pierwszy statek z ukraińskim zbożem dotarł do Afryki

statek

Ukraińskie ministerstwo infrastruktury poinformowało, że pierwszy od chwili uruchomienia tzw. Inicjatywy Zbożowej statek z ukraińskim zbożem dotarł do Afryki.

Zamówiony przez ONZ transport pszenicy dopłynął do Dżibuti, skąd zostanie przewieziony do Etiopii. Ministerstwo infrastruktury powiadomiło, że w ramach inicjatywy na rzecz bezpiecznego transportu produkcji rolnej z ukraińskich portów wypłynęło już 61 statków z prawie 1,5 mln ton ładunków.

Statek ze zbożem dotarł do Afryki

„Pierwszy statek z ukraińską produkcją rolną zafrachtowany przez ONZ dotarł do Afryki” – napisał resort na Facebooku.

Jak podano, masowiec Brave Commander, wynajęty przez Światowy Program Żywnościowy i przewożący 23 tys. ton pszenicy dotarł do Dżibuti. Zboże ma zostać następnie skierowane do Etiopii.

Minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow powiedział, że „we współpracy z ONZ Ukraina wysłała już dwa statki z ponad 50 tys. ton zboża, by pomóc Etiopii i Jemenowi”.

Brave Commander wypłynął z ukraińskiego portu Piwdennyj koło Odessy 16 sierpnia. We wtorek z tego samego portu wypłynął masowiec Karteria z 37,5 tys. ton pszenicy dla Jemenu.

„Od chwili podpisania tzw. Inicjatywy Zbożowej zdawaliśmy sobie sprawę z odpowiedzialności Ukrainy wobec świata, zwłaszcza wobec tych krajów Afryki i Azji, które przeżywają katastrofę humanitarną” – dodał Kubrakow.

W warunkach wojskowej blokady ukraińskich portów przez Rosję w lipcu przedstawiciele Ukrainy i Rosji zawarli z Turcją i ONZ dwie oddzielne "lustrzane" umowy odblokowujące eksport ukraińskiego zboża przez porty czarnomorskie. Ma to zagwarantować bezpieczne korytarze morskie do trzech ukraińskich portów: Odessy, Czarnomorska i Jużnego (Piwdennego).

statek

Czytaj też: Porozumienie przynosi efekty! Statki w rekordowej liczbie na Dunaju

PAP/fot.World Food Programme

swiatrolnika.info 2023