Informacje
25-07-2024
Pomysł uzależnienia od warunków politycznych i realizacji określonych kamieni milowych, funduszy na rolnictwo? To jeden z rozważanych koncepcji.
Pomysł budżetu UE, w tym funduszy na rolnictwo, uzależnionego od warunków politycznych i określonych kamieni milowych, podobnie jak w przypadku funduszu odbudowy po pandemii, został skrytykowany przez ustępującego komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego. W rozmowie z Euractiv, Wojciechowski uznał takie podejście za „nie do przyjęcia”.
Wojciechowski kończy swoją kadencję i pracuje nad raportem podsumowującym swoją działalność. W projekcie raportu, do którego dotarł Euractiv, Wojciechowski podkreśla wkład UE i własny w odporność sektora rolno-spożywczego na wyzwania takie jak pandemia, ekstremalne zjawiska pogodowe oraz konsekwencje gospodarcze inwazji Rosji na Ukrainę.
Pomimo polityk odchodzi ze stanowiska, nadal aktywnie komentuje przyszłość polityki rolnej UE. Zdecydowanie sprzeciwia się idei budżetu UE uzależnionego od spełnienia określonych reform politycznych lub warunków, takich jak „kamienie milowe” obecnie stosowane w krajowych planach naprawczych. Podobne stanowisko wyrażał również Johannes Hahn, urzędujący komisarz UE ds. budżetu.
Wojciechowski wyraził obawy, że wprowadzenie takich warunków mogłoby doprowadzić do sytuacji, w której rolnicy w Polsce nie otrzymaliby środków z powodu problemów z sądownictwem, a włoscy rolnicy mogliby być poszkodowani przez obawy dotyczące długu publicznego kraju.
Wojciechowski krytykuje także propozycję Komisji dotyczącą obcięcia funduszy UE na promocję produktów rolnych, podkreślając znaczenie utrzymania nadwyżki handlowej w tym sektorze. W ramach rewizji wieloletnich ram finansowych (WRF) Komisja zaproponowała cięcia budżetu WPR na lata 2025–2027 o 440 mln euro, co wpłynie głównie na wsparcie promocji unijnych produktów rolno-spożywczych oraz misji i wydarzeń na rynkach zagranicznych.
Posłowie do Parlamentu Europejskiego również wyrazili swoje niezadowolenie z powodu zmniejszenia finansowania promocji żywności. Wojciechowski podkreśla, że „dyplomacja żywnościowa” jest kluczowa, przypominając o sukcesach misji handlowych do krajów takich jak Wietnam, Singapur, Indie, Chiny, Kazachstan i Japonia.
Wojciechowski, znany jako obrońca polityki promocyjnej, wspomina również o kontrowersjach wokół wsparcia promocji czerwonego mięsa i wina w ramach planu działania „Od pola do stołu”. Jego stanowisko różniło się od stanowiska Kolegium Komisarzy, co doprowadziło do wycofania rozporządzenia w sprawie pestycydów i wyłączenia hodowli bydła z zakresu dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych.
W kwestii tzw. „klauzul lustrzanych”, które miałyby zapewnić równe szanse producentom z UE i ich międzynarodowym konkurentom poprzez stosowanie tych samych standardów produkcji, Wojciechowski wyraża ostrożność. Podkreśla, że otwarty handel jest korzystny dla UE, która ma bardziej ofensywne niż defensywne interesy w handlu produktami rolno-spożywczymi. Zaleca, aby negocjatorzy UE dążyli do jak największego ujednolicenia standardów produkcji podczas negocjowania umów o wolnym handlu, jednak przestrzega przed wprowadzaniem wymagań, które mogą być postrzegane jako bariery handlowe przez partnerów.
Źródło: – Euractiv.