O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

03-11-2022

Autor: Świat Rolnika

PIE: Inflacja zacznie hamować, ale dopiero od marca przyszłego roku

Inflacja

Polski Instytut Ekonomiczny ocenia, ze inflacja zacznie hamować dopiero od marca 2023 r. i długotrwale utrzyma się na dwucyfrowych poziomach.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2022 r. wzrosły rdr o 17,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem o 1,8 proc.

Inflacja będzie hamować w przyszłym roku

Jakub Rybacki z PIE zwrócił uwagę, że w październiku inflację podniosły ceny żywności i paliw.

,,Przed nami kolejne podwyżki cen energii, które jeszcze mocniej podbiją ten wskaźnik w I kwartale (przyszłego roku – PAP). Inflacja zacznie hamować począwszy od marca" – prognozuje ekspert.

Zaznaczył, że w październiku ceny wzrosły zgodnie z rynkowymi prognozami.

,,Inflacja wciąż jest rozpowszechniona – podwyżki cen są częste zarówno wśród towarów przemysłowych i usług" – zauważył. PIE szacuje, że inflacja bazowa podniosła się z 10,7 do 11,1 proc.

Rybacki dodał, że w nadchodzących miesiącach nadal kluczowe będą zmiany cen energii i żywności. Zauważył, że decyzje OPEC dotycząca ograniczenia wydobycia ropy naftowej podniosły ceny ropy naftowej, co już przekłada się na ceny paliwa tankowanego na stacjach.

,,W styczniu czeka nas też podwyżka taryf za energię elektryczną i gaz – opłaty wzrosną po przekroczeniu określonych progów zużycia" – przypomniał.

Według PIE ceny żywności na rynkach światowych rosną wolniej, "co niedługo przełoży się także na ceny krajowe". Spadają też oczekiwania inflacyjne firm.

,,W takim otoczeniu inflacja przestanie rosnąć. Niemniej długotrwale utrzyma się na dwucyfrowych poziomach" – uważa Rybacki.

inflacja

Czytaj też: Tarcza antyinflacyjna nie rozwiąże problemu drożyzny i inflacji

PAP/fot.pixabay

 

swiatrolnika.info 2023