O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

07-10-2020

Autor: Polska Agencja Prasowa

Piątka dla Zwierząt. Wicepremier Gowin nie poprze ustawy w obecnym kształcie?

Piątka dla Zwierząt

Powinien być zlikwidowany zakaz uboju rytualnego, a w kwestii hodowli zwierząt futerkowych powinno się wprowadzić vacatio legis – tak o ewentualnym poparciu Porozumienia dla noweli ustawy o ochronie zwierząt mówił we wtorek w TVN24 lider ugrupowania, wicepremier Jarosław Gowin. Piątka dla Zwierząt spowodowała zjednoczenie środowiska rolnego i liczne protesty oraz blokady dróg.

Piątka dla Zwierząt w senacie

Z harmonogramu prac Senatu wynika, że w tym tygodniu senackie komisje ustawodawcza i rolnictwa będą kontynuować prace nad nowelą o ochronie zwierząt. Podczas wrześniowego posiedzenia komisji rolnictwa senatorowie PiS zapowiedzieli poprawki do noweli, w tym dotyczące usunięcia ograniczenia uboju rytualnego. Senatorowie z komisji ustawodawczej zapowiedzieli poprawki dotyczące m.in. odszkodowań dla branży futrzarskiej i mięsnej.piatka dla zwierzat porozumienie 2

Piątka dla Zwierząt wymaga zmian

Gowin pytany o poparcie Porozumienia dla tej noweli odparł, że jest przeciwnikiem zakazu uboju rytualnego. "Jestem przeciwny temu jako osoba odpowiedzialna za rozwój polskiej gospodarki, ale polityka wymaga kompromisów. Zobaczymy, jakie poprawki wyjdą z Senatu" - powiedział lider Porozumienia.

"Uważam, że powinien być zlikwidowany zakaz uboju rytualnego. Co do hodowli zwierząt futerkowych, to jest branża, która nie budzi mojej najmniejszej sympatii, ale także tutaj trzeba wprowadzić moim zdaniem vacatio legis" – dodawał wicepremier, mówiąc o projekcie jakim jest Piątka dla Zwierząt.

Gowin zastrzegł, że są to postulaty "najdalej idące". "Być może spotkamy się wraz z PiS gdzieś w połowie drogi" – ocenił wicepremier.

Czytaj także: Kolejny protest rolników już jutro! Zablokują drogi i wyleją obornik! Bunt wsi przeciwko PIS!

Piątka dla Zwierząt – co zmienia?

Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt wprowadza m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra. Nowela przyznaje prawo do rekompensaty z budżetu państwa z tytułu zaprzestania chowu lub hodowli zwierząt futerkowych. Przepisy dotyczące zakazu hodowli zwierząt na futra mają wejść w życie po upływie 12 miesięcy od ogłoszenia noweli.

Ubój rytualny ma być możliwy tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych; podmiotom wykonującym ubój rytualny ma przysługiwać rekompensata z budżetu państwa z tytułu ograniczenia lub zaprzestania tej działalności.

PAP/jac/fot. FB

 

swiatrolnika.info 2023