O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

20-11-2020

Autor: Polska Agencja Prasowa

Piątka dla Zwierząt – Kołakowski negocjuje z Kaczyńskim

Piątka dla Zwierząt Kołakowski  Kaczyńskim

Tzw. piątka dla zwierząt godzi w nasz byt ekonomiczny; to mnie determinuje do każdych działań, włącznie z wyjściem z Prawa i Sprawiedliwości - powiedział poseł PiS Lech Kołakowski. Podkreślił, że spotka się jeszcze z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

Piątka dla Zwierząt – Jej przeciwnicy zyskali głos w PiS

W środę szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski poinformował, że b. minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski oraz poseł Lech Kołakowski zostali przywróceni w prawach członków Prawa i Sprawiedliwości. Ardanowski i Kołakowski byli w grupie 15 posłów PiS zawieszonych we wrześniu w konsekwencji zagłosowania, mimo dyscypliny partyjnej, przeciwko uchwaleniu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, która m.in. zakazuje hodowli zwierząt na futra i wprowadza ograniczenia uboju rytualnego.

Wcześniej Kołakowski zapowiedział, że odchodzi z Prawa i Sprawiedliwości uzasadniając, że powodem takiej decyzji jest sprawa noweli ustawy o ochronie zwierząt, którą nazwał "bublem prawnym". Zapowiadał powstanie w Sejmie koła poselskiego. "Jest to grupa kilku osób. Rozmawiamy o nazwie koła" - mówił we wtorek. O możliwości stworzenia w Sejmie koła mówił jakiś czas temu również Ardanowski. Do stworzenia koła sejmowego potrzeba minimum 3 posłów.

po głosowaniu tzw. piątki dla zwierząt nie zabiegałem zarówno o zawieszenie, jak i odwieszenie w prawach członka PiS. Dowiedziałem się o tym z mediów - dodał Kołakowski.

Piątka dla zwierząt rozbije parlamentarną większość PiS? Czy tylko Lech Kołakowski odejdzie?

Rozmowy z Kaczyńskim. Tematem Piątka dla Zwierząt

Piątka dla zwierząt Zaznaczył, że spotkał się - w środę - z prezesem PiS Jarosławem Kaczyński, ale rozmowa będzie kontynuowana "w najbliższym czasie". "I będą omawiane sprawy związane z problemami dotyczącymi działań frakcyjnych, sytuacji lokalnej i tej związanej z tzw. piątką dla zwierząt" - powiedział Kołakowski.

Stwierdził, że była inicjatywa utworzenia kilkuosobowego koła poselskiego, ale po jego słowach dotyczących tej inicjatywy "wszyscy zawieszeni członkowie PiS zostali odwieszeni, i sprawa powstania koła stała się nieaktualna".

Oświadczył, że "jest zdecydowany na samodzielny byt". "Nie muszę być w polityce. Jestem posłem piątą kadencję, ale to jest kwestia także okręgu - dbania o sprawy związane z reprezentowaniem okręgu, ziemi, na której oddają na mnie głosy, kontynuacji tych wielu spraw i jak można o nie zawalczyć" - zaznaczył poseł.

Podkreślił, że "nie akceptuje tzw. piątki dla zwierząt i zawsze będzie się jej sprzeciwiał". "Ta ustawa godzi w nasz eksport, byt ekonomiczny. To jest dorobek wielu pokoleń. Determinuje mnie to do każdych działań, włącznie z wyjściem z Prawa i Sprawiedliwości i podjęcia samodzielnych działań. Moim obowiązkiem jest obrona wyborców, którzy oddali na mnie głos, i takie deklaracje złożyłem. Nie ma żadnej siły na świecie, która wpłynęłaby na to, że nie będę tego bronić" - stwierdził Kołakowski.

Za tę ustawę gotów jestem poświęcić swój byt polityczny. Obiecałem to ludziom i widziałem ich twarze w dramacie likwidacji gospodarstw i widmie ich bankructwa - powiedział.

Kołakowski: sprzeciwiam się likwidacji branży futerkowej

Podkreślił, że nie chce głosować "za rozwiązaniami likwidującymi całe branże" np "futerkową", która "powinna zostać, ponieważ jesteśmy światową potęgą". "Dania ma bardzo wielkie kłopoty w tej kwestii i to jest szansa dla Polski" - dodał poseł.

Według Kołakowskiego, "jeśli ta ustawa godzi w rynki rolne, krajowe i te na poziomie UE, powinien powstać projekt rządowy podlegający uzgodnieniom międzyresortowym i notyfikacji Unii Europejskiej". "Sam mam nieruchomość na wsi. Jakbym zagłosował inaczej, to jakbym mógł się pokazać w okolicy. Widziałem łzy, że będzie bankructwo" - powiedział poseł.

Piątka dla Zwierząt, czyli pięć propozycji dotyczących ochrony zwierząt, zaprezentowane prezesa PiS

Nowela - zakładająca m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra i ograniczenie uboju rytualnego tylko do potrzeb krajowych związków wyznaniowych - została uchwalona przez Sejm oraz przeszła etap prac w Senacie.

14 października Senat zaproponował 36 poprawek. Wśród nich jest wyłączenie z ograniczeń uboju rytualnego drobiu – co było propozycją rządową, a także wydłużenie o 2,5 roku wejścia w życie przepisów o zakazie hodowli na futra i o 5 lat wejścia przepisów o uboju rytualnym. Przeciwko nowelizacji, uchwalonej z inicjatywy PiS, wielokrotnie protestowały środowiska rolnicze, m.in. przedstawiciele AgroUnii. Domagano się odrzucenia noweli

Rzecznik rządu Piotr Müller informował, że rozważane jest złożenie nowego projektu noweli ustawy o ochronie zwierząt. Obecnie PiS pracuje nad takim projektem i - według ministra rolnictwa Grzegorza Pudy - ma to być "szeroka ustawa zapewniająca dobrostan zwierząt".

Foto: cc-by_2.0_Piotr_Drabik

swiatrolnika.info 2023