Talk icon

Informacje

23-09-2020

Autor: Adam Szewczyk

Piątka dla zwierząt. Happening AgroUnii pod Sejmem. Rozłożyli kapustę

Piątka dla zwierząt

,,Piątka dla zwierząt” to nowa ustawa PiS, która uderza w polskie rolnictwo. Przeciwko przepisom protestowała AgroUnia, która zrobiła happening pod Sejmem. Rolnicy przynieśli 356 główek kapusty, które mają symbolizować ,,puste łby posłów”, którzy zagłosowali za projektem ustawy. To już kolejny protest rolników przeciwko szkodliwej ustawie.

Piątka dla zwierząt – happening AgroUnii

Rolnicy z AgroUnii zorganizowali dziś pod Sejmem happening. Przed budynkiem rozłożono 356 główek kapusty z nazwiskami posłów, którzy poparli nowelizację ustawy o ochronie zwierząt ,,Piątka dla zwierząt”. Termin akcji nie jest przypadkowy, ponieważ właśnie dziś Senacka Komisja Ustawodawcza ma rozpatrzyć przegłosowaną nowelę tej ustawy.

Kapusta symbolizuje puste łby posłów, którzy zagłosowali za zniszczeniem polskiego rolnictwa. Kapusta będzie przed Sejmem jeszcze przez kilka godzin, potem zawieziemy ją do ZOO. Za chwilę w Senacie bierzemy udział w konsultacjach społecznych dotyczących tej ustawy.

– mówił Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii.

,,Piątka dla zwierząt” to nowa ustawa PiS, która przewiduje między innymi zakaz hodowli zwierząt futerkowych, ograniczenie uboju rytualnego oraz zwiększenie uprawnień dla organizacji prozwierzęcych. Zakaz oznacza koniec dobrze prosperującej branży i likwidację wielu polskich hodowli oraz wzrost bezrobocia. Projekt ogranicza także ubój rytualny i daje rolnikom na zamknięcie biznesu tylko 30 dni, a nie jak zapowiadano – rok. Ustawa jest szeroko krytykowana przez polityków i rolników.

Ustawa o ochronie zwierząt. Senat zajmie się nią na specjalnym posiedzeniu 9. października

Piątka dla zwierząt – protesty

Parę dni temu w Warszawie odbył się protest rolnikówPiatka dla zwierzat AgroUnia kapusta przeciwko ustawie. Demonstranci zebrali się pod siedzibą partii rządzącej oraz Sejmem i domagali się, by ,,Piątka dla zwierząt” trafiła do kosza. Wznoszono okrzyki ,,Kaczyński – zdrajca wsi!” czy ,,Zdrada, zdrada PiS!”. Doszło również do przepychanek z policją. Demonstranci sprzeciwiali się zapisom ustawy i wskazywali, że pomysły Jarosława Kaczyńskiego uderzą w polskie rolnictwo. Część z nich deklaruje, że czuje się zdradzona przez PiS. Komentarz do nowej ustawy przygotowali prawnicy z Instytutu Ordo Iuris. Ich zdaniem ,,Piątka dla zwierząt” w takim kształcie jest sprzeczna z prawem. Eksperci zauważają, że jest niezgodna zarówno z polską Konstytucją, jak i prawem Unii Europejskiej.

Niestety protesty rolników i zdanie ekspertów nic nie dało. Politycy pozostali głusi na apele i w nocy ,,Piątka dla zwierząt" została przegłosowana. Za ustawą o ochronie zwierząt głosowało 356 posłów, przeciw było 75, a wstrzymało się 18. Wśród głosujących za ustawą była większość klubu PiS oraz opozycji. Przeciwko – wszyscy posłowie Konfederacji, większość klubu PSL-Kukiz ’15, a także 38 posłów Zjednoczonej Prawicy. Przeciwko głosował także minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Teraz ustawa trafiła do Senatu. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki spotkał się we wtorek z prezydentem Andrzejem Dudą. Grodzki ocenił na konferencji w Senacie, że ustawa o ochronie zwierząt została podjęta "ad hoc i przemknęła przez Sejm w sposób ekspresowy".

Senat musi znowu odgrywać rolę tej poważnej instytucji państwa, która zajmie się tym starannie, wysłucha wszystkich stron.

– powiedział.

fot.twitter

swiatrolnika.info 2023