Talk icon

Informacje

25-11-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

PGNiG spodziewa się spadku ceny gazu od kwietnia 2022 r.

ceny gazu

PGNiG spodziewa się spadku ceny gazu od drugiego kwartału 2022 r., ale nie wyklucza, że w sezonie zimowym może jeszcze nastąpić zwyżka cen.

Jak szacował wiceprezes spółki Przemysław Wacławski na konferencji wynikowej, w drugim kwartale 2022 r. rynkowa cena gazu może spaść do 40 euro za MWh z obecnego poziomu ok. 90 euro za MWh, ale – jak podkreślił – to i tak byłoby drogo w porównaniu do poprzednich lat. Jak zauważył, spadek ceny gazu z poziomu 90 do 40 euro za MWh może się wydawać duży, ale w ostatnich latach w okresach letnich ta cena była w okolicach 15 euro za MWh.

Ceny gazu się zmniejszą?

W ocenie wiceprezesa bardzo duży wpływ na obecną sytuację ma niezrównoważenie popytu i podaży. "Mamy niewystarczającą sprzedaż paliwa gazowego z kierunku wschodniego, bo Gazprom pompuje niewystarczające ilości gazu do Europy" – zwrócił uwagę Wacławski.

Jak dodał, "równocześnie mamy wysokie ceny gazu na rynkach światowych, w Azji. (...) Mieliśmy zimną zimę, mieliśmy duże sczerpanie magazynów, które o ile w Polsce są dobrze wypełnione, o tyle w Europie Zachodniej są na rekordowo niskich poziomach".

Jego zdaniem czynniki te powodują dużą niepewność, a cena na poziomie 90 euro za MWh oddaje to ryzyko i niepewność związaną z podażą i ilością dostępnego gazu w Europie. "Jeśli zima będzie zimna, a podaż z kierunku wschodniego się nie zwiększy, nie możemy wykluczyć wzrostu cen gazu" – powiedział wiceprezes PGNiG.

Duże spadki cen

Jak zauważył, spadek ceny gazuceny gazu z poziomu 90 do 40 euro za MWh może się wydawać duży, ale w ostatnich latach w okresach letnich ta cena była w okolicach 15 euro za MWh. ,,Jeśli zgodnie z aktualnymi ścieżkami cena spadnie nawet do 40 euro, będzie to nadal istotnie wyżej niż było w latach poprzednich" – zaznaczył Wacławski.

Komentując decyzję niemieckiego regulatora BNetzA o zawieszeniu certyfikacji operatora części gazociągu Nord Stream 2, wiceprezes spółki Robert Perkowski ocenił, że cały proces prawdopodobnie zostanie opóźniony w stosunku do pierwotnego harmonogramu. Jak przypomniał, spółka Nord Stream 2 AG została zobowiązana do przeprowadzenia przekształceń własnościowych, co prawdopodobnie nie nastąpi przed 8 stycznia 2022 r., która to data wynika z regulacji prawnych. ,,Można się spodziewać, że będzie to data późniejsza" – powiedział Perkowski, dodając, że "jest to dla nas pozytywną informacją".

Warto dodać, że jak stwierdził minister rolnictwa Henryk Kowalczyk, bez obniżek cen gazu nie ma co liczyć na obniżki cen nawozów. 

Czytaj też: Goldman Sachs podniósł prognozę na ceny gazu TTF

 PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023