Talk icon

Informacje

15-07-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

PGE Obrót dostarczy do BASF Polska energię z OZE

OZE

PGE Obrót z Rzeszowa dostarczy w najbliższych dwóch latach do BASF Polska energię pochodzącą w całości z odnawialnych źródeł energii (OZE) – poinformowała spółka w komunikacie przesłanym PAP.

Ile energii z OZE?

Łączny wolumen dostarczanej energii elektrycznej w ramach dwuletniego kontraktu wyniesie ok. 50 GWh. Umowa dotyczy Zakładu Produkcji Katalizatorów Samochodowych BASF w Środzie Śląskiej. Firma BASF Polska skorzystała ze specjalnej oferty PGE Obrót „Naturalnie, że energia”, gwarantującej pochodzenie energii z odnawialnych źródeł, w szczególności energii z wiatru.

Zdaniem cytowanego w komunikacie prezesa PGE Obrót Roberta Chomy, stale przybywa firm, dla których aspekt ekologiczny jest ważną częścią działalności. „Zapewnianie naszym klientom dostępu do zielonej energii to jeden z elementów nowej strategii Grupy PGE i głównych kierunków rozwoju naszego portfolio produktowego” – dodał.male instalacje oze

Jak podkreśliła w komunikacie dyrektor zarządzająca BASF Polska Katarzyna Byczkowska, firma do 2050 r. chce globalnie osiągnąć zerową emisję CO2.
„Ale by neutralność klimatyczna miała szansę stać się rzeczywistością, globalne cele muszą się także przekładać na lokalne strategie. Takim przykładem może być podpisanie umowy z PGE Obrót na pozyskiwanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł pokrywającej 100 proc. naszego zapotrzebowania” – zaznaczyła.

Czytaj także: Energia wiatrowa – moc farm wiatrowych w Polsce to ponad 6,8 GW

Energia z OZE z certyfikatem

W celu potwierdzenia pochodzenia nabywanej od PGE Obrót zielonej energii klienci otrzymują dwa dokumenty: certyfikat (wydawany przez PGE) potwierdzający korzystanie z oferty „Naturalnie, że energia” i wskazujący, jaki procent zakupionej energii w danym roku pochodzi z odnawialnych źródeł.

Drugim dokumentem jest certyfikat potwierdzający przekazanie przez PGE Obrót, na rzecz wskazanego w dokumencie odbiorcy końcowego gwarancji pochodzenia energii wytworzonej z OZE. Dokument uwzględnienia źródła pochodzenia tej energii oraz zakupiony przez klienta wolumen. Gwarancje pochodzenia wydawane są przez prezesa URE i przekazywane do Rejestru Gwarancji Pochodzenia prowadzonego na Towarowej Giełdzie Energii. Każda gwarancja pochodzenia odpowiada 1 MWh energii elektrycznej wytworzonej w odnawialnym źródle.

Jak przekazała PGE Obrót, oferta „Naturalnie, że energia” jest dostępna dla klientów biznesowych i instytucjonalnych zużywających rocznie minimum 1 GWh energii elektrycznej. Klient może skorzystać z niej w zakresie 50-100 proc. całościowego wolumenu, co oznacza, że udział energii ze źródeł odnawialnych będzie wynosił od 50 do 100 proc. zakupionej energii elektrycznej w danym roku.

PGE Obrót z siedzibą w Rzeszowie wchodzi w skład Grupy Kapitałowej PGE – największej grupy energetycznej w Polsce i jednej z największych firm energetycznych w Europie Środkowej. PGE Obrót obsługuje ponad pięć milionów odbiorców energii elektrycznej – firm, instytucji, jednostek samorządu terytorialnego i gospodarstw domowych.

swiatrolnika.info 2022