O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

03-11-2021

Autor: Michał Rybka

Paweł Sałek: Fit for 55 to program trudny do zrealizowania

Paweł Sałek

Paweł Sałek, doradca Prezydenta RP ds. ochrony środowiska i polityki klimatycznej, gościł w programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam. Rozmawiano o pakiecie Fit For 55.

Jak zwrócił uwagę Sałek, Andrzej Duda podkreślał, że jeśli mamy dokonać transformacji energetycznej, to musi być ona rozłożona na dekady, a nie na lata. W grę wchodzi gwarancja bezpieczeństwa energetycznego.

Obecny prezydent RP zawsze podkreślał, że jeśli mamy dokonać transformacji energetycznej, to ma być ona rozłożona na dekady, a nie na lata. Poza tym musimy mieć zagwarantowane bezpieczeństwo energetyczne i bezpieczeństwo dostaw.

– mówił Paweł Sałek, doradca Prezydenta RP ds. ochrony środowiska i polityki klimatycznej, w programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam.

Prezydencka Rada rozmawiała o Fit for 55

29 października Prezydencka Rada ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych dyskutowała o pakiecie Fit for 55, który został ogłoszony przez Komisję Europejską w lipcu br. Pakiet zakłada m.in. redukcję emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. do 2030 roku.PawelSalek2 03.11.21

Jest to bardzo ambitny program, dlatego że Unia Europejska chce być światowym przywódcą walki ze zmianami klimatu poprzez zmniejszanie emisyjności gospodarki. W mojej opinii jest to ambitny i trudny do zrealizowania program. Cel ustalony na szczycie Rady Europy w 2020 roku przekłada się dziś na zapisy konkretnych aktów legislacyjnych

– powiedział Paweł Sałek.

Projekt Komisji Europejskiej niesie za sobą poważne skutki, m.in. wzrost cen energii. Jednym z założeń mechanizmu walki z kryzysem klimatycznym jest zakaz sprzedaży pojazdów z silnikami spalinowymi od 2035 roku, zamiast tego polecane są samochody elektryczne. Jednakże Paweł Sałek powiedział, że na ostateczne regulacje prawne przyjdzie nam poczekać.

Rolnictwo jest kolejnym sektorem, gdzie Unia Europejska poszukuje możliwości redukcji gazów cieplarnianych. Paweł Sałek zaznaczył, że emisja metanu jest jednym z elementów powstałych przy produkcji wołowiny i drobiu.

W rolnictwie emisja gazów cieplarnianych występuje w przypadku upraw roślin, ale także w przypadku chowu zwierząt. Produkcja m.in. wołowiny i drobiu powoduje powstawanie gazów cieplarnianych. Chodzi przede wszystkim o metan, który w układzie przeliczeniowym liczy 22 tony CO2.

– wskazał doradca Prezydenta RP ds. ochrony środowiska i polityki klimatycznej.

Fit for 55 wpłynie na ceny energii

Podczas spotkania Prezydenckiej Rady ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych dyskutowano również o wzroście cen energii spowodowany unijnym pakietem.

Już wielokrotnie mówiłem o tym, że ceny energii elektrycznej i ciepła będą rosły ze względu na różne elementy, ale także z powodu ponoszenia kosztów polityki środowiskowej. Wszyscy chcemy żyć w czystym środowisku i mieć zdrową przyrodę, dlatego oczywiste jest, że wszyscy będziemy ponosić koszty z tym związane.

– wyjaśnił gość „Polskiego punktu widzenia”.

Paweł Sałek odniósł się również do planu budowy w Polsce elektrowni atomowej. Jej budowa jest planowana już od wielu lat.

Wśród wielu poruszonych kwestii odbyła się również rozmowa na temat budowy tych instalacji. Nie jest tajemnicą, że największa francuska firma zajmująca się energetyką jądrową otworzyła biuro w Polsce. Rząd francuski jest zainteresowany programem jądrowym w naszym kraju. Dyskusja jest realizowana w pierwszej kolejności przez stronę rządową, ponieważ oferentów instalacji i technologii jest co najmniej kilku

– powiedział doradca Prezydenta RP.

Sałek: szczytne hasła UE stoją w sprzeczności z problemem Turowa

Doradca Prezydenta RP ds. ochrony środowiska i polityki klimatycznej na zakończenie nawiązał także do problemu związanego z kopalnią w Turowie.

Pan prezydent Andrzej Duda mówił, że jeśli Polska i Unia Europejska ma się zmieniać w ramach transformacji energetycznej i klimatycznej, to człowiek ma być w centrum tych wydarzeń. Ma być to robione w taki sposób, żeby nikt na tym nie ucierpiał. Niestety to szczytne hasło powtarzane często przez KE, mówiące o sprawiedliwej transformacji, stoi w sprzeczności w przypadku problemu Turowa. Obecny prezydent RP zawsze podkreślał, że jeśli mamy dokonać transformacji energetycznej, to ma być ona rozłożona na dekady, a nie na lata. Poza tym musimy mieć zagwarantowane bezpieczeństwo energetyczne i bezpieczeństwo dostaw.

– podsumował swoją wypowiedź Paweł Sałek na antenie TV TRWAM.

Zobacz także: Fit for 55 tematem dyskusji prezydenckiej Rady ds. Środowiska

źródła: radiomaryja.pl/ fot. Twitter, pixabay.com

swiatrolnika.info 2023