O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

19-07-2022

Autor: Karol Pepliński

Paweł Sałek: Ci, co wycięli swoje lasy, dzisiaj nas pouczają

Sałek

Paweł Sałek, doradca Prezydenta RP ds. ochrony środowiska i polityki klimatycznej, skomentował na antenie Radia Maryja założenia Zielonego Ładu.

Przypomnijmy, że unijna polityka klimatyczna zakłada ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do 55% do 2030 roku. Zdaniem doradcy Andrzeja Dudy, wchodzący w skład Zielonego Ładu pakiet „Fit for 55” jest niezwykle trudny do realizacji, a zwłaszcza przez kraje takie jak Polska, gdzie energetyka nadal oparta jest głównie na węglu.

Paweł Sałek o „Fit for 55”

Podczas audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja, Paweł Sałek skomentował założenia unijnej polityki klimatycznej, wprowadzanej w ramach Zielonego Ładu.

,,W dobie dzisiejszego kryzysu, problemów inflacyjnych, potwornych problemów surowcowych, które w tym momencie występują, realizacja tego pakietu jest po prostu nierozsądna i działania legislacyjne, które są realizowane, będą miały swoje konsekwencje już w najbliższej przyszłości” – wskazał gość Radia Maryja.

Doradca Prezydenta zauważył również, że unijne przepisy uderzą w polską gospodarkę leśną, ochronę przyrody i przemysł drzewny.

,,One będą wpływać bezpośrednio na funkcjonowanie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe. Jeśli one wejdą w życie, to będą wiążące dla wszystkich państw członkowskich i tam będą przypisane odpowiednie procenty – przypuszczam – dotyczące możliwości pozyskania surowca drzewnego, co absolutnie przełoży się na przemysł meblarski, przemysł drzewny, tartaczny w naszym kraju, bo dzisiaj „okręt flagowy” związany z przemysłem meblarskim, który jest bardzo rozwinięty w Polsce (to jest chyba czwarty czy trzeci sektor eksportowy w polskiej gospodarce) miał szansę tylko dlatego się wykreować, rozwinąć biznesowo z pewnym pomysłem i pracą biznesową pewnych ludzi i firm, że na rynku był surowiec. To był surowiec w postaci drewna, które dostarczały Lasy Państwowe w sposób ciągły, w sposób systematyczny po rozsądnych cenach” – zauważył Paweł Sałek.

Doradca Prezydenta zauważył, że obecnie cena drewna stale rośnie, czego przyczyną jest wzrost cen innych surowców energetycznych. Dodał, że unijne przepisy Zielonego Ładu jedynie pogłębią ten problem.

,,W myśl koncepcji Nowego Zielonego Ładu Europa ma być „zielonym” kontynentem, który w pierwszej kolejności – to już trzeba tak powiedzieć – stawia na ochronę środowiska. Przecież nikt nie kwestionuje ochrony środowiska, tego żebyśmy mieli czyste powietrze, czyste rzeki, czyste lasy, ograniczali emisję gazów cieplarnianych, ale jednocześnie zapisy, które w tym momencie są realizowane, powinny być urealnione, dostosowane do obecnej sytuacji gospodarczej, dlatego że problemów (…) będzie przybywać, co będzie miało swoje konsekwencje także na rynku pracy, na rynku zatrudnienia w odniesieniu do PKB, a także w odniesieniu do inflacji” – zauważył gość „Aktualności dnia”.

Sałek

Paweł Sałek przeciwko unijnej ochronie ścisłej

Doradca Prezydenta skrytykował również założenia, które przewidują, że około 30 proc. powierzchni polskich lasów ma zostać objęta ochroną. Jak zaznaczył, jest to niezgodne z traktatami, bowiem leśnictwo jest pozatraktatowym sektorem gospodarki.

,,Ci, co wycięli swoje lasy na podbój świata, na kolonie, na prowadzenie wojen, dzisiaj mają mniejsze obciążenia związane z pochłanianiem dwutlenku węgla, a my, mając pięknie zachowane lasy od pokoleń, od wieluset lat – można powiedzieć – jesteśmy z tego tytułu krzywdzeni” – zwrócił uwagę Paweł Sałek.

,,Problem polega na tym, że ci, którzy utracili swoje zasoby przyrodnicze, dzisiaj pouczają nas, którzy zachowali swoje zasoby przyrodnicze (mówię tutaj o lasach), w jaki sposób mamy chronić nasze lasy. Skoro u nas jest tak źle, to dlaczego jest tak dobrze? Teraz należy zrobić w ten sposób, żeby wyraźnie powiedzieć: „Jako Polska mamy propozycję dla Europy Zachodniej, gdzie szczególnie nastąpiła degradacja lasów i wylesienie, które odbywało się przez dziesięciolecia w sposób rabunkowy w XVIII, XIX w., żeby odtworzyć układy przyrodnicze, leśne, wodne, wodno-błotne”. Moim zdaniem powinniśmy jako Polska zaproponować implementację wielofunkcyjnej gospodarki leśnej, która świetnie się sprawdziła, na grunt państw, które pozbyły się swoich lasów ze względu na sprawy związane z bogaceniem się czy intensywną eksploatacją terenów leśnych” – dodał gość Radia Maryja.

Doradca Prezydenta dodał, że unijna strategia leśna wprowadza również zapis mówiący o powołaniu centralnego organu zarządzającego lasami w Europie.

,,To jest wprowadzenie kolejnej struktury administracyjnej, która będzie prowadzić jakąś dyskusję, jakieś wytyczne i jakąś politykę w stosunku do sektora leśnictwa, który jest sektorem pozatraktatowym” – wskazał Paweł Sałek.

Czytaj też: Doradca Prezydenta Paweł Sałek: ,,Fit for 55” sprawi, że Polacy zubożeją

radiomaryja.pl/fot.KPRP,Krzysztof Sitkowski

swiatrolnika.info 2023