O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

27-11-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Pasze dla świń – jakie wybierać dla poszczególnych grup zwierząt?

Pasze dla świń

Pasze dla świń gospodarskich nadal odgrywają kluczową rolę w żywieniu tych zwierząt w Polsce. Zboża są podstawową paszą treściwą w żywieniu świń.

Najlepszym zbożem jest jęczmień, który stosuje się bez ograniczeń w mieszankach dla loch i tuczników oraz w dużym stopniu dla prosiąt i warchlaków. Najczęściej stosuje się jednak pszenicę, którą przeznacza się dla wszystkich grup zwierząt.

Pasze dla świń – jak prawidłowo je wybrać?

Przy wyborze odpowiedniej paszy należy zwracać uwagę, której grupie zwierząt ją podamy i które składniki są dla niej odpowiednie.

  • Zielonki z lucerny i koniczyny zawierają białko, związki mineralne i witaminy; są cenną paszą dla loch, knurów i tuczników.
  • Kiszonki z ziemniaków parowanych i CCM stosuje się głównie dla tuczników.
  • Okopowe to przede wszystkim parowane ziemniaki, które stosuje się dla loch i tuczników. Są one jednak paszami typowo tuczącymi
  • Susze z lucerny i koniczyny, jak również płatki ziemniaczane są również cennym dodatkiem do pasz trzodowych.

Podstawowe pasze dla świń powinna zawierać w sobie zboża. Najlepszym ziarnem jest jęczmień, który stosuje się bez ograniczeń w mieszance dla macior i tuczników oraz głównie dla prosiąt i warchlaków. Najczęściej jednak pszenicę stosuje się dla wszystkich grup zwierząt.

Kukurydza jest dobrym surowcem do produkcji mieszanek, ale obniża jakość tuszy. Pszenżyto może zawierać pewną ilość składników antyodżywczych, dlatego jest stosowane specjalnie dla tuczników oraz w mniejszym stopniu dla świń odsadzonych od maciory. Ze względu na wysoką zawartość substancji antyodżywczych, żyto powinno być stosowane w ograniczonych ilościach, najlepiej w formie mieszanej dla tuczników.

Na co zwracać uwagę przy zakupie paszy?

Owies jest rzadko wykorzystywany do żywienia świńPasze dla swin 02 ze względu na bardzo wysoką zawartość błonnika, należy również wspomnieć o otrębach pszennych, które mają bardzo wysoką wartość odżywczą i wydajność mleczną, dlatego jest często stosowany jako składnik mieszanek paszowych dla loch.

Kupne pasze dla świń, to mieszanki pełnoporcjowe i uzupełniające oraz koncentraty, superkoncentraty, premiksy oraz dodatki paszowe.

  • Mieszanki pełnoporcjowe to śruty zbożowe uzupełnione komponentami białkowymi i premiksami lub superkoncentratami, produkowane w postaci sypkiej lub granulowanej.
  • Mieszanki uzupełniające pasze gospodarskie: PW dla prosiąt, warchlaków, L dla loch i T dla tuczników.
  • Koncentraty białkowe i superkoncentraty służą do produkcji mieszanek pełnoporcjowych. Koncentraty stanowią 15 do 30% składu mieszanki i nie wymagają uzupełnienia komponentem białkowym, natomiast superkoncentraty stanowią 10% składu mieszanki i wymagają uzupełnienia komponentem białkowym, najczęściej śrutą sojową.
  • Premiksy stanowią od 1 do 2,5% składu mieszanki. Zawierają związki mineralne, witaminy, aminokwasy egzogenne, a także antybiotyki i enzymy. Służą do wzbogacania mieszanek treściwych.
  • Dodatki paszowe to stymulatory wzrostu, probiotyki, enzymy i preparaty zakwaszające.

Przypomnijmy, że pasze dla świń GMO będzie można stosować do końca 2023 roku.

Czytaj też: Białko owadzie do produkcji pasz dla drobiu i trzody chlewnej wzmocni rozwój HiProMine

wmodr.pl/fot.Flickr/Pixabay

swiatrolnika.info 2023