O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

12-10-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Pasze dla bydła – jak wybrać najlepszy produkt?

Pasze dla bydła

Odpowiednio dobrane pasze dla bydła to klucz do zdrowia i dobrej kondycji zwierząt oraz maksymalnej produktywności Twojego gospodarstwa.

Odpowiedzialna hodowla wymaga inwestowania w produkty żywnościowe wysokiej jakości, które będą efektywnie zaspokajały wszystkie potrzeby żywieniowe stada, pozwalając równocześnie na optymalizację Twoich kosztów i osiąganie satysfakcjonujących zysków z pracy w gospodarstwie. Jak wybrać paszę dla bydła? Jaka najlepsza pasza dla bydła sprawdzi się w Twoim gospodarstwie?

Analiza potrzeb żywieniowych stada

Aby wybrać odpowiednie pasze dla bydła – musisz znać potrzeby żywieniowe swoich zwierząt. Szczegółowa analiza powinna uwzględniać przede wszystkim ich wiek i stan zdrowia oraz poziom aktywności, sposób hodowli i przeznaczenie zwierząt oraz sezonowość. Zdobycie i usystematyzowanie tej wiedzy pozwoli Ci zaprojektować model żywienia najlepszy dla Twojego stada, oparty na odpowiednio dobranych paszach na każdą porę roku.

Rodzaje pasz dla bydła – co możesz wybrać?

Pasze dla bydła dzielą się na kilka podstawowych rodzajów. Żywienie może opierać się na paszach objętościowych lub paszach treściwych. Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje pasz?

Objętościowe pasze dla bydła

Pasze objętościowe należą do najtańszych. To produkty żywieniowe, które mogą być samodzielnie pobierane przez zwierzęta podczas wypasu lub stanowią odpady - najczęściej po skoszeniu pola lub zbiorze zboża.

Soczyste objętościowe pasze dla bydła to przede wszystkim kiszonki (kukurydza, zboża) oraz zielonka (rośliny pozyskiwane podczas koszenia pól - trawa, koniczyna, rośliny motylkowe, rośliny bobowate). Szczególnie cenna w kontekście wartości odżywczych i zawartości błonnika jest zielona z koniczyn i ziół (zawiera dużo błonnika) oraz z lucerny (zawierająca nawet 20% doskonale przyswajanych przez zwierzęta protein!). Zwartość wody w soczystych paszach objętościowych sięga nawet 90 - 95%, a co za tym idzie - zapotrzebowanie na wodę pitną zwierząt żywionych kiszonkami i zielonką jest zdecydowanie niższe niż w przypadku stada żywionego sianem.

Suche pasze objętościowe dla bydła to pasze naturalne uzyskiwane w procesie suszenia zielonek. W żywieniu bydła najczęściej stosuje się siano, rzadziej słomę. Suche pasze objętościowe stanowią podstawę żywienia przede wszystkim zimą, gdy dostęp do świeżych roślin jest ograniczony. Suche pasze mają bardzo niską zawartość wody - konieczne jest zagwarantowanie zwierzętom dostępu do odpowiedniej ilości świeżej wody!

Do pasz objętościowych zalicza się również rzadziej stosowane pasze okopowe, oparte na marchwi, burakach i ziemniakach. To pasze wyróżniające się wysoką wartością energetyczną.

Pasze dla bydła

Pasze treściwe dla bydła

Nowoczesne pasze treściwe dla bydła produkowane są przede wszystkim z ziaren zbóż i nasion roślin strączkowych, a także poekstrakcyjnej śruty sojowej, słonecznikowej i rzepakowej. Proekologicznym rozwiązaniem są pasze treściwe wytwarzane w parciu o DDGS, czyli suszony wywar zbożowy będący produktem ubocznym w wytwórstwie biopaliw.

Pasze treściwe są stosunkowo drogie i zdecydowanie droższe od pasz objętościowych. Jednak ich skład i jakość oraz gwarantowana wysoka efektywność żywienia (bardzo ważna w kontekście wysokiego zapotrzebowania bydła mlecznego w Polsce!) sprawiają, że mają coraz większy i coraz ważniejszy udział w rynku rozwiązań żywieniowych.

Najlepsze pasze treściwe dla bydła zaspokajają większość lub wszystkie potrzeby żywieniowe zwierząt. Są m.in. źródłem dobrze przyswajalnego białka, a także niezbędnych dla prawidłowego wzrostu i rozwoju zwierząt witamin i minerałów.

Najlepsza pasza – żywienie mieszane i suplementacja

Naturalne pasze objętościowe są najtańszym i najczęściej najzdrowszym sposobem żywienia bydła. Nie każde gospodarstwo jest jednak w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby żywieniowe stada w oparciu o soczyste i suche pasze objętościowe. Dlatego optymalnym rozwiązaniem jest stosowanie mieszanek, czyli łączenie w odpowiednich proporcjach pasz objętościowych i treściwych oraz ewentualne suplementowanie zwierząt preparatami witaminowo – mineralnymi.

Na co zwrócić uwagę wybierając treściwe pasze dla bydła? Przede wszystkim na ich skład i jakość. Wybieraj wyłącznie produkty wysokojakościowe, które zostały zaprojektowane z myślą o konkretnej grupie odbiorców, np. dla krów mlecznych, dla cieląt czy dla bydła opasowego. Dzięki temu masz pewność, że pasza dostarczy zwierzętom wszystkie najważniejsze składniki odżywcze w odpowiedniej ilości i proporcjach. Producenci najwyższej jakości pasz oferują nowoczesne rozwiązania żywnościowe, czyli pasze dedykowane zwierzętom w określonym wieku, uwzględniające ich stan fizjologiczny i ewentualne specjalne potrzeby.

Pasze dla bydła – podsumowanie

Żywienie bydła może opierać się na paszach objętościowych (rozwiązanie najtańsze), paszach treściwych (rozwiązanie najdroższe) lub mieszankach (rozwiązanie stosowane najczęściej). Wybór odpowiednich pasz treściwych i stworzenie pełnowartościowych mieszanek z paszami objętościowymi pozwala na efektywne żywienie i skuteczne zaspokajanie wszystkich potrzeb żywieniowych zwierząt. Wybierając pasze dla bydła, należy zwrócić uwagę na ich skład i jakość. Producent powinien jasno określić, dla kogo przeznaczony jest dany produkt oraz szczegółowo opisać jego skład.

Za pomoc w przygotowaniu tekstu dziękujemy Panu Kamilowi Sikorze z firmy KARMA, która od blisko 30 lat zaopatruje gospodarstwa w kompleksowe rozwiązania żywieniowe dla zwierząt, m.in. najwyższej jakości pasze dla bydła.

Czytaj też: Pasza dla bydła i jej rodzaje. Jak wybrać najlepiej?

swiatrolnika.info 2023