O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

06-03-2022

Autor: Świat Rolnika

Pasterelloza – groźna choroba występująca u świń

pasterelloza

Pasterelloza to choroba wywoływana przez bakterię Pasteurella multocida. Bakteria ta może prowadzić m.in. do wtórnego zapalenia płuc.

Bakteria powoduje liczne stany patologiczne u zwierząt, w przypadku świń są to najczęściej enzootyczne zapalenie płuc i zanikowy nieżyt nosa. Choroba może być przenoszona też na ludzi. Często działa z innymi czynnikami zakaźnymi jednak istotną rolę odgrywają warunki środowiskowe takie jak transport, złe warunki bytowania czy pogoda.

Pasterelloza – objawy choroby 

Szczepy Pasteurella multocida typu A są najczęściej zaangażowane w choroby układu oddechowego u świń. Jako, że nie mogą wywoływać zapalenia płuc we własnym zakresie, to zazwyczaj prowadzą do zakażeń oportunistycznych, związanych z enzootycznymi zapaleniami płuc, PRRS lub grypą. Infekcje Pasteurella multocida powodują znaczące uszkodzenie płuc w koinfekcjach, co sprawia, że są istotnym patogenem układu oddechowego trzody chlewnej.

Pasterelloza charakteryzuje się m.in.: 

– Wysoką gorączką;

– Ostrym zapaleniem płuc;

– Przyspieszonym oddychaniem;

– Wypływem z nosa;

– Wysoką śmiertelnością.

Z kolei podostre schorzenie charakteryzuje się:

– Mniej ciężkim zapaleniem płuc, zwykle współistniejącym z zapaleniem osierdzia i zapaleniem opłucnej;

– Wychudzeniem;

– Kaszlem;

– Wypływem z nosa;

– Wzrostem śmiertelności.

Jak zapobiegać chorobie? 

Choroby współistniejące, jak na przykład PRRS, grypa i enzootyczne zapalenie płuc, zwiększają ryzyko zachorowania na Pasterellozę. 

Diagnostyka oparta jest o badania pośmiertne i izolację patogenu z próbek płuc. Antybiogramy są ważne w wyborze właściwego antybiotyku do leczenia chorób układu oddechowego.

Pasterelloza obecnie nie jest leczona antybiotykami przeznaczonymi konkretnie dla tej choroby. Szczepionki przeciwko chorobie niestety okazały się nieskuteczne. Aby zapobiegać Pasterellozie, w leczeniu wirusowego zapalenia płuc stosuje się odpowiednie antybiotyki. Kluczowe znaczenie w minimalizowaniu potrzeby stosowania antybiotyków w epidemiach chorób układu oddechowego świń ma kontrolowanie pierwotnych patogenów.

Czytaj też: ARiMR: 2 tys. wniosków na wsparcie dla producentów loch i prosiąt

3trzy3.pl/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023