Talk icon

Informacje

28-04-2022

Autor: Michał Rybka

Paryskie kontrakty na zboża idą mocno w górę

kontrakty na zboża

Ostatni tydzień nie należał do najspokojniejszych na giełdach zbożowych, ponieważ kontrakty na zboża i oleiste drożały na ostatnim notowaniu we wtorek.

Giełda Euronext-Paryż informuje, że ceny rzepaku zanotowały gwałtowny wzrost. Ma to związek z postulatem Indonezji, która wprowadziła szeroki zakaz eksportu olejów rafinowanych na surowy olej palmowy, ale na tym kłopoty się nie kończą.

Rzepak drożeje

Zastanawia również stan kanadyjskiego rzepaku, ponieważ ten wspiął się we wtorek na swój historyczny szczyt. Portal ewgt.com.pl podaje, że w Paryżu rzepak z nowych zbiorów podrożał o ponad 20 euro i przekroczył na zamknięciu 880 eur/t, wracając na swój historyczny szczyt zaliczony w ostatni piątek. Należy dodać do tego dane StatCan, które pokazują  spadek areału zasiewów canoli w Kanadzie.

Kontrakty na zboża drożeją a wysiew kukurydzy opóźnia się

Przejdźmy do pszenicy, a konkretnie raportu Crop Progress, który wsparł aktualny wzrost notowań pszenicy po obu stronach Oceanu Atlantyckiego. Jednakże USDA nie kryje, że amerykańska pszenica ozima ma się nie najlepiej i pogłębia się w stagnacji, a udział plantacji zaliczonych do dwóch najlepszych kategorii sięga teraz ledwie 27%.

Z kolei amerykańska kukurydza z racji opóźnień w zasiewach jest nadal wspierana. Warto zaznaczyć, że tempo wysiewu, w porównaniu z poprzednim rokiem jest dwa razy wolniejsze. Na amerykańskich polach do tej pory zasiano tylko 7%  zaplanowanej powierzchni.

Bodziec wzrostowy w notowaniu zbóż na giełdzie w Paryżu spowodowany jest taniejącą walutą euro. Dlatego wzrosty starych i nowych kontraktów na obydwa unijne zboża sięgały 1,5-2,0% (5-7,5 eur/t). Może martwić zainteresowanie unijną pszenicą, a raczej brak zainteresowania. W tym aspekcie dane eksportowe KE nie napawają optymizmem. Całość notowań zbóż w Paryżu prezentuje poniższa grafika:

kontrakty na zbożaźródło grafiki:  ewgt.com.pl

Czytaj także: UBS: Zbiory pszenicy i kukurydzy spadną o połowę

źródła: ewgt.com.pl/ fot. pexels.com
 

 
 

swiatrolnika.info 2023