O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

13-12-2020

Autor: Adam Szewczyk

Papryka – skąd wzięła się ta niesamowita przyprawa?

Papryka

Słodka, ostra i chili – papryka to niezastąpiona przyprawa, której kulinarne zastosowania są cenione na różnych szerokościach geograficznych. Skąd wzięła się w Europie? Jak ją stosować? Warto poznać kilka ciekawostek na temat tej jednej z najczęściej wykorzystywanych przypraw w polskich, i nie tylko polskich, kuchniach.

Skąd się wzięła papryka?

Europejczycy zawdzięczają paprykę Krzysztofowi Kolumbowi, który sprowadził ją do Hiszpanii. Jednak w Ameryce Środkowej i Południowej była znana co najmniej kilka tysięcy lat wcześniej. Co ciekawe, papryczka chili wykorzystywana była nie tylko kulinarnie, lecz także w działaniach wojennych – dym ze spalonych strąków miał odstraszać przeciwnika.papryka przyprawa

Papryka, czy pieprz?

W Europie papryka pierwotnie utożsamiana była z pieprzem i do tej pory w języku angielskim słowo „pepper” oznacza obie przyprawy. Na Starym Kontynencie początkowo traktowaną ją jak roślinę ozdobną. Pikantne papryczki wykorzystywali głównie ludzie ubożsi, z czasem utorowały sobie jednak drogę na stoły arystokracji, a dla Węgrów stała się jednym z najważniejszych produktów kulinarnych.

Obecnie w Polsce najpopularniejsza jest słodka papryka – wykorzystywana zarówno jako warzywo jak i przyprawa, jednak chętnie sięgamy po jej pikantne odmiany. Ich ostrość, czyli zawartość kapsaicyny, mierzy się na skali Scoville’a, na której zero oznacza paprykę słodką, a koniec wyznacza właśnie czysta kapsaicyna. Jeśli dodamy do dania zbyt dużo chili, możemy nieco złagodzić jego smak dodając cukier, przetwory mleczne albo mleko kokosowe.

Czytaj także: Grindwale masowo toną na Pacyfiku. Nikt nie wie, dlaczego

Gelaco/fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023