Talk icon

Informacje

09-09-2022

Autor: Karol Pepliński

Panele mono- i polikrystaliczne - na które warto się zdecydować?

panele

W dzisiejszych czasach, przy aktualnych cenach wiele z nas szuka oszczędnych, a zarazem nowoczesnych rozwiązań. Część osób decyduje się na elektryczne pojazdy, a część na zainstalowanie paneli fotowoltaicznych, które znacznie zmniejszą koszty eksploatacyjne. Które panele są dla nas najlepsze i czym się od siebie różnią panele mono- i polikrystaliczne? 

Panele monokrystaliczne

W skład paneli fotowoltaicznych wchodzi monokryształ krzemu. Panele monokrystaliczne to panele, które składają się z jednego, pojedynczego kryształu. Jak sama nazwa wskazuje, ogniwo słoneczne jest jednym wielkim kryształem a elektrony, które są w nim, poruszają się w swobodny sposób. Dzięki temu panele tego typu wykazują znacznie większą wydajność. Niestety produkcja takiej formy krzemu jest dość mocno złożona.

W przypadku cięcia monokryształu na plastry uzyskujemy okrągłe ogniwa, które są charakterystycznie widoczne na panelach w postaci jasnych punktów styków ogniw na powierzchni czarnych kryształów. Wcześniej, podczas takiej produkcji zużywano bardzo dużo krzemu do produkcji takich paneli, co było kosztownym procesem. Dzięki nowoczesnym piłom, zużycie tego materiału zmniejszyło do poniżej 4 gramów na wat mocy. Największą zaletą paneli monokrystalicznych jest duża wydajność i bardzo długa żywotność, co również wpływa na ich cenę. Ich czarny kolor pozwala nam w łatwy sposób odróżnić je od paneli polikrystalicznych.

Panele polikrystaliczne

Są one mniej wydajne, niż panele monokrystaliczne. Nie jest to zbyt duża różnica, jednak w panelach polikrystalicznych wymagana jest większa powierzchnia, aby dorównać mocy paneli monokrystalicznych. Ich odporność na wysokie temperatury i różne zjawiska pogodowe jest znacznie mniejsza. Są one również znacznie tańsze, lecz nie oznacza to, że są dużo gorszej jakości. Technologia wytwarzania paneli tego rodzaju jest nieco przestarzała, co również stanowi znaczną różnicę w zestawieniu z panelami monokrystalicznymi. Mimo niższej sprawności i mniejszej wydajności, panele polikrystaliczne dzięki swojej cenie cieszą się znakomitą popularnością. Posiadają charakterystyczny dla nich kolor, dzięki któremu nie będziemy mieć wątpliwości, że mamy do czynienia z tym rodzajem paneli. Panele polikrystaliczne mają charakterystyczną, niebieską, mieniącą się barwę i są w kształcie prostokąta bądź kwadratu.

panele

Na jakie panele się zdecydować?

Musimy zadać sobie kluczowe pytanie, na czym najbardziej nam zależy. Czy chcemy, aby nasze panele pięknie eksponowały się na naszym dach oraz były bardzo wydajne, a przy tym zajmowały znacznie mało miejsca? W takim przypadku powinniśmy postawić na panele monokrystaliczne. Jeśli zależy nam przede wszystkim na oszczędnościach w naszym budżecie i posiadamy nieograniczoną powierzchnię, która pozwala nam na zamontowanie dowolnej ilości paneli, powinniśmy zdecydować się na panele polikrystaliczne. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą paneli fotowoltaicznych na stronie https://sklep.elus.pl/panele-monokrystaliczne-standard,2,636708, na której znajdziemy ogromny wybór paneli, który pozwoli na dostosowanie odpowiednich płyt do naszej nieruchomości oraz naszych oczekiwań. Nie zwlekaj dłużej i już dziś zacznij oszczędzać dzięki panelom fotowoltaicznym.

Czytaj też: Opłacalność fotowoltaiki – po jakim czasie zwraca się inwestycja?

swiatrolnika.info 2023