Talk icon

Informacje

12-06-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

Pakożery zawitały do Polski. Można je spotkać jedynie w Łodzi

Pakożery

Do mieszkańców łódzkiego zoo dołączyły pakożery. Łódź jest jedynym miejscem w Polsce, gdzie można spotkać te pochodzące z Ameryki Południowej psy leśne.

Para pakożerów, czyli psów leśnych rodem z Ameryki Południowej, zamieszkała w łódzkim Ogrodzie Zoologicznym. To jedyni w Polsce przedstawiciele tego gatunku z rodziny psowatych, który w naturze zamieszkuje lasy w okolicach zbiorników wodnych. Słyną ze swoich niezwykłych umiejętności pływackich.

Para psów leśnych prosto z Czech poznała się w łódzkim zoo

Łódzki Ogród Zoologiczny poinformował w środę o rozpoczęciu hodowli nowego, egzotycznego gatunku. Samica psa leśnego Tequila przyjechała do łódzkiego zoo z Pragi już kilka miesięcy temu. Teraz dołączył do niej partner – Chip. Do niedawna był rezydentem ogrodu zoologicznego w czeskiej Igławie, ale urodził się w zoo w angielskim Chester. Łódzcy opiekunowie chcieliby, aby pakożery stworzyły rodzinę i są na to duże szanse, bo od pierwszego dnia psy się zaakceptowały.

Psy leśne, zwane również pakożerami, to przedstawiciele rodziny psowatych pochodzących z Ameryki Południowej. Zamieszkują tereny leśne w okolicach zbiorników wodnych. Są wyśmienitymi pływakami, dzięki błonie pławnej między palcami. W naturze pakożery odżywiają się gryzoniami, wśród których są paki nizinne – stąd pochodzi ich nazwa.

"Zwierzęta te tworzą duże stada rodzinne. Łącząc siły, te niepozorne drapieżniki są w stanie upolować dużo większą ofiarę niż wskazywałyby na to ich rozmiary. Stado jest w stanie skutecznie złapać kapibarę, nandu, a nawet tapira. Psy leśne aktywne są głównie w ciągu dnia. Noce spędzają w zmurszałych pniach lub norach wykopanych przez pancerniki. Co ciekawe, ich mocz, którym znaczą teren, rozpylając go stojąc na przednich nogach, ma zapach octu – stąd niekiedy pojawia się kolejna nazwa tego gatunku – pies octowy" – wyjaśnił edukator z łódzkiego zoo Michał Gołędowski.

Pakożery

Pakożery w naturze są gatunkiem zagrożonym

W naturze liczebność populacji psów leśnych stale maleje. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody opisuje je jako gatunek zagrożony, dlatego ważne jest, by pakożery znalazły swoje miejsce w ogrodach zoologicznych. Spokojnemu bytowaniu pakożerów przeszkadza utrata ich naturalnych siedlisk, które zamieniane są na pastwiska dla bydła i plantacje soi oraz niewystarczająca baza pokarmowa, spowodowana kłusownictwem. Problemem są także choroby roznoszone przez zdziczałe psy domowe.

W łódzkim zoo psy leśne można zobaczyć na nowym wybiegu mieszczącym się tuż przy basenie zewnętrznym amazońskich ariranii (wydra wielka) – również jedynych w naszym kraju.

Czytaj również:W warszawskim zoo urodziły się trzy jelonki zagrożonego gatunku

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2022