O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

24-01-2020

Autor: Maks Webber

Padlina zwierząt musi być usuwana. Padłe dziki muszą być usuwane. Z ASF bądź bez. Każde truchło

Padlina zwierząt musi być usuwana. Padłe dziki muszą być usuwane. Z ASF bądź bez. Każde truchło

Lubuska Izba Rolnicza wnioskuje do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o podjęcie działań w trybie pilnym zmierzających do zmiany obowiązujących przepisów regulujących kwestie usuwania zwłok i utylizacji padłych dzikich zwierząt. Padlina musi być utylizowana, by skutecznie walczyć z wirusem ASF. W przypadku ptakó1), dotyczy to także ptasiej grypy.

ASF i ptasia grypa żyje dzięki padlinie

Przepisy ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. (art.22 ust. 1 pkt. 3) o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi nakładają na właściciela, posiadacza lub zarządcę nieruchomości obowiązek usuwania z nieruchomości padłych zwierząt, tym samym nakładając na niego ponoszenie kosztów tej procedury. Państwo musi skuteczniej pomagac w walce z ASF i ptasią grypą.

- Taki stan rzeczy nie przyczynia się do walki z rozprzestrzenianiem wirusa ASF. Wręcz przeciwnie. Istnieje bowiem realna obawa, iż właściciele gruntów chcąc uniknąć poniesienia kosztów utylizacji padłych dzików będą pozbywać się ich zwłok w sposób niekontrolowany, sprzeczny z zasadami obowiązującymi w walce z ASF. I choć dochodzenie zwrotu poniesionego kosztu utylizacji padłego dzikiego zwierzęcia, z jakim może zwrócić się obywatel do Skarbu Państwa jest możliwe, jednak może wiązać się ono z koniecznością wszczęcia postępowania sądowego – kosztownego i długotrwałego

– mówi Stanisław Myśliwiec, prezes Lubuskiej Izby Rolniczej. Zdaniem Izby kroki podejmowane w walce z Afrykańskim Pomorem Świń (ASF) i wirusem H5N8 (ptasia grypa) są niewystarczające.

Padłe zwierzęta nie mogą gnić bez kontroli. ASF i ptasia grypa nie zostanie inaczej powstrzymana

Aktualne przepisy prawne dotyczące  usuwania zwłok i utylizacji padłych zwierząt dzikich obligujące właściciela nieruchomości do ponoszenia dodatkowych kosztów, są tym bardziej niezrozumiałe w odniesieniu do art. 2. prawa łowieckiego brzmiącego: "zwierzęta łowne w stanie wolnym, jako dobro ogólnonarodowe, stanowią własność Skarbu Państwa”.  

Dlatego Lubuska Izba Rolnicza postuluję  o zmianę obowiązujących przepisów dot. usuwania zwłok i utylizacji padłych dzikich zwierząt wynikających z:  - ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych wśród ludzi (art.22, ust1, pkt 3),  ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (art. 5 ust.1) oraz stanowiska Ministerstwa Środowiska z dn. 17 kwietnia 2019 roku wskazującego, iż do usuwania zwłok padłych zwierząt dzikich ma zastosowanie ustawa o odpadach i określony przez ministra środowiska katalog odpadów, w którym wymienione są zwierzęta padłe i ubite z konieczności. 

 

fot. Freepik

swiatrolnika.info 2023