O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

03-09-2022

Autor: Emilia Gromczak

Ozdoby dożynkowe z kukurydzy. Jak wykonać je krok po kroku?

ozdoby dożynkowe z kukurydzy

Ozdoby dożynkowe z kukurydzy często pojawiają się na dożynkach. W całym kraju możemy podziwiać piękne dzieła.

Przy kończącym się lecie organizowane są konkursy na dekorację wsi z okazji dożynek. W Polsce tradycja ta wciąż trwa i zachwyca. W całym kraju pojawiają się ozdoby z kukurydzym czy innych zbóż. Dwa lata temy w wioskach w Polsce mogliśmy podzieiać niezwykle piękne konstrukcję.

Słomiany kombajn

Ozdoby dożynkowe z kukurydzy, słomy i innych zbóż często pojawiają się na polskich dożynkach. W 2020 r. pod koniec lata w całym kraju organizowano konkursy na dekorację wsi z okazji dożynek. Dwa lata temu powstał słynny słomiany kombajn. Marlena Jakubowska z Woli Miłkowskiej w gminie Warta w woj. łódzkim opowiadała, że w związku z organizacją dożynkowych uroczystości parafilanyhch powstał pomysł na zbudowania czegoś okazałego. Wybór padł na kombajn. Jak opowiadała Jakubowska, dekoracja powstawała cztery wieczory, a o jej oryginalności stanowiło m.in. to, że wykonana była z małych kostek słomy. Dziś jest ich coraz mniej, bo ubywa takich pras do słomy. We wsi znalazł się jeden rolnik, który trzyma jeszcze taki sprzęt. Słomiany kombajn zbudowany był na metalowo-drewnianym rusztowaniu. Rozmiarem przypominał rzeczywistą maszynę. Koła wykonano z okrągłych balotów i pomalowano je sprayem, żeby imitowały bieżnik. Maszynę wyposażono też w halogeny i koguta, które podpięto do oświetlenia przy pobliskiej świętej figurce. 

ozdoby dożynkowe z kukurydzy dożynki

Ozdoby dożynkowe z kukurydzy

Jak wykonać ozdoby dożynkowe z kukurydzy w postaci kwiatków? Potrzebujemy przede wszystkim kolby. Kolbę kukurydzy obieramy z liści. Następnie takie listki należy dobrze wysuszyć. Bierzemy każdy pojedyńczy liść, wygładzamy i tniemy na prostokąty o szer. ok. 3-4 cm ,w zależności jak duże kwiaty chcemy uzyskać. Prostokąty tniemy wzdłuż włókien na cienkie paski. Z kartonu wycinamy kółko o średnicy ok. 2cm. W kółku robimy dziurę na samym środku, taką aby można było włożyć później patyk lub drucik. Zaczynamy symetrycznie przyklejać cienkie paski warstwowo. 

Na wykończenie doklejamy drucik lub patyk, przekładając przez dziurkę w środku. Można lekko wykałaczką powyginać płatki w różne strony

Czytaj też: Koła Gospodyń Wiejskich i ich sposoby na magiczne święta Bożego Narodzenia

tygodnik-rolniczy.pl/danutka38.blogspot.com/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023