O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

21-02-2022

Autor: Karol Pepliński

Özdemir chce zaoferować konsumentom więcej żywności ekologicznej

Özdemir

Federalny minister rolnictwa w Niemczech Cem Özdemir (Zieloni) chce zaoferować konsumentom więcej żywności ekologicznej.

Federalny minister rolnictwa zapowiedział finansowanie całego ekologicznego łańcucha wartości. Liczy na silniejszy nacisk na żywność ekologiczną w Niemczech, ponieważ jest ona w tym kraju istotna. W ten sposób potwierdził cel zwiększenia udziału rolnictwa ekologicznego do 30 % do 2030 r.

Özdemir stawia na żywność ekologiczną

Aby spełnić życzenia konsumentów i plany z własnej umowy koalicyjnej, Cem Özdemir liczy na silniejszy nacisk na żywność ekologiczną w Niemczech.

„Ekologia od dawna jest czymś więcej niż tylko trendem” – powiedział Özdemir.

Jednocześnie coraz większą rolę odgrywa regionalność. SPD, Zieloni i FDP uzgodniły w umowie koalicyjnej, że rolnictwo ekologiczne w Niemczech powinno wzrosnąć do 30% do 2030 r. zamiast wcześniej zakładanych 20% powierzchni gruntów rolnych. Ostatnia liczba to 10,3 %.

Özdemir  żywność eko

Promocja ekoproduktów jest priorytetem 

Özdemir chce, aby promocja produktów ekologicznych była priorytetem. Federalne Ministerstwo Rolnictwa (BMEL) dostrzega większy potencjał wzrostu dla produktów ekologicznych np. w gastronomii i ogólnie w cateringu poza domem. Finansowanie ma na celu dalszą poprawę warunków produkcji, przetwórstwa i marketingu.

Według ankiety przeprowadzonej na zlecenie ministerstwa, 38% respondentów kupuje żywność ekologiczną często lub tylko. W ubiegłym roku odsetek ten wynosił 37%. 41% stwierdziło, że w przyszłości często chciałoby kupować produkty ekologiczne, a tylko 6% to planuje.

Najpopularniejszymi produktami ekologicznymi są jajka, warzywa i owoce, a większość ludzi nadal robi zakupy w supermarketach. Zgodnie z przekazanymi informacjami, Instytut Infas od końca lipca do końca sierpnia 2021 r. przebadał łącznie 1022 osoby do regularnego „ekobarometru”.

Czytaj również: Żywność ekologiczna jest coraz lepiej dostępna, nawet w dyskontach

agrarheute.com/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023