Talk icon

Informacje

08-09-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Otwarte Klatki manipulują ws. polskiego drobiu; Branża reaguje

Otwarte Klatki

Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza wydała oświadczenie, w którym odnosi się do manipulacji powielanych przez organizację “Otwarte klatki”.

Nie jest to pierwszy przypadek ataku „Otwartych klatek” na polski sektor spożywczy poprzez pseudonaukowe opracowania i publikacje. Organizacja tym razem postanowiła wcielić się w rolę „inspektorów” jakości produktów. Nie można wykluczyć „zadaniowania” Stowarzyszenia przez lobby, któremu zależy na likwidacji potencjału polskiego sektora drobiarskiego poprzez sianie nieufności i strachu wśród Polek i Polaków oraz narzucenia własnej ideologii.

Branża drobiarska reaguje na antynaukowe manipulacje

“W nawiązaniu do pojawiających się w przestrzeni publicznej manipulacji oraz nieprawdziwych informacji dot. rzekomej złej jakości mięsa drobiowego pragniemy podkreślić, że materiał stowarzyszenia „Otwarte Klatki” należy uznać za prywatne opinie tej organizacji niemające podstaw merytorycznych i naukowych” – czytamy w oświadczeniu KRD-IG

Nie jest to pierwszy przypadek ataku „Otwartych klatek” na polski sektor spożywczy poprzez pseudonaukowe opracowania i publikacje. Organizacja tym razem postanowiła wcielić się w rolę „inspektorów” jakości produktów. Jej prawdziwym celem jest natomiast zniechęcanie konsumentów do jedzenia mięsa, emocjonalne szantażowanie społeczeństwa i zmuszanie go do diety wegańskiej, a nade wszystko – likwidacja polskich hodowli oraz przemysłu mięsnego. 

“Niejednokrotnie w takich sytuacjach okazywało się, że tego typu działalność służy głównie uzyskaniu rozgłosu i idącemu za nim finansowaniu z różnego rodzaju zbiórek publicznych i innych form darowizn” – przekazuje Izba.

Nie można wykluczyć „zadaniowania” Stowarzyszenia przez lobby, któremu zależy na likwidacji potencjału polskiego sektora drobiarskiego poprzez sianie nieufności i strachu wśród Polek i Polaków oraz narzucenia własnej ideologii. Rozpowszechniany materiał jest niczym innym, jak próbą ordynarnego wymuszenia na sieciach handlowych przystąpienia do European Chicken Commitment – międzynarodowego porozumienia, z którym „Otwarte Klatki” współpracują.

Otwarte Klatki

Otwarte Klatki ponownie uderzają w polski drób

“Odnosząc się do opinii stowarzyszenia „Otwarte Klatki” pt.: „Choroba białych włókien w mięsie drobiowym” należy przede wszystkim podkreślić, że każdy produkt w sklepie podlega systemowi urzędowej kontroli żywności, która gwarantuje jego bezpieczeństwo i jakość. Tylko instytucje państwowe mają wiedzę, kompetencje i właściwe zaplecze laboratoryjne do prowadzenia badań produktów spożywczych. Jeżeli przedstawiciele organizacji są przekonani, że produkt spożywczy jest niebezpieczny dla zdrowia, wówczas ich obowiązkiem jest powiadomienie właściwych służb” – wyjaśnia KRD-IG.

Polski drób jest ceniony w Europie i na świecie, a polscy producenci drobiu zajmują pierwsze miejsce w Unii Europejskiej nie tylko jeżeli chodzi o wolumen sprzedaży, ale też i jakość sprzedawanych produktów. To osiągnięcie nie byłoby możliwe bez rzetelnej troski o dobrostan zwierząt i jakość procesu produkcji. 

“Zachęcamy do zapoznania się ze stroną dobrydrob.pl, gdzie znajduje się wiele odpowiedzi na pytania i powielane mity na temat mięsa drobiowego” – przekazała Izba.

Jednocześnie Izba zaapelowała o nieuleganie manipulacjom oraz przyjrzenie się rzeczywistym celom, które stoją za materiałem, który stworzyły “Otwarte Klatki”.

“Szczegółowo odniesiemy się do manipulacji i przekłamań zawartych w przedmiotowym materiale, nie wykluczając działań prawnych” – podsumowała Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza w oświadczeniu.

Czytaj też: Stowarzyszenie Otwarte Klatki wydało na pensje ponad 2,1 mln złotych! A jakie były przychody? O wiele wyższe

krd-ig.com.pl/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023