Talk icon

Informacje

27-05-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Potężne oszustwo na VAT w branży spożywczej

oszustwo

Warmińsko-Mazurska Krajowa Administracja Skarbowa wykryła oszustwo w VAT w obrocie artykułami spożywczymi; w grupie działało ok. 200 podmiotów z Polski, UE, Azji i Afryki, Skarb Państwa stracił 18 mln zł – poinformowała rzeczniczka prasowa szefa KAS Anita Wielanek.

Oszustwo na 18 mln złotych

Wielanek podała, że KAS wykryła mechanizm wyłudzania VAT, w który zaangażowanych było ponad 100 podmiotów z Polski i UE oraz kilkadziesiąt podmiotów z Azji i Afryki. W sumie w grupie działało około 200 podmiotów.arirm cyfryzacja nowakowski

"Oszustwo polegało na zorganizowaniu fikcyjnego łańcucha dostaw artykułów spożywczych: kawy, słodyczy, napojów gazowanych oraz artykułów higienicznych, z wykorzystaniem podmiotów, które nie rozliczały się z budżetem państwa, tzw. znikających podatników" - wyjaśniła rzeczniczka.

Czytaj także: Stawka VAT na preparaty mikrobiologiczne dla rolnictwa – ile wynosi teraz? Czy się zmieni?

Oszustwo przez fikcyjne faktury

Podmioty te wystawiły na skontrolowaną spółkę 264 fikcyjne faktury o wartości ponad 77 mln zł. Spółka wykazała na fakturach towar jako sprzedany zagranicznym kontrahentom, z zastosowaniem zerowej stawki podatku VAT. W wyniku tego oszustwa podmiot otrzymał nienależny zwrot podatku ponad 18 mln zł.

"Spółka zwróciła do budżetu ponad 9,5 mln zł podatku, pozostałą kwotę zobowiązana jest zwrócić do końca czerwca 2021 r." – dodała przedstawicielka KAS.

PAP/fot. pixabay

 

swiatrolnika.info 2023