Talk icon

Informacje

28-05-2022

Autor: Emilia Gromczak

Ostrzeżenie: Wojna na Ukrainie grozi katastrofą światowej gospodarki

wojna na Ukrainie

Międzynardowoy Fundusz Walutowy ostrzega, że wojna na Ukrainie doprowadziła do zmniejszenia wzrostu gospodarczego i wzrostu inflacji. 

MFW przestrzega, że rosyjska inwazja na Ukrainę, poprzedzona pandemią koronawirusa, doprowadziła do zmniejszenia wzrostu gospodarczego oraz wzrostu inflacji i grozi światowej gospodarce katastrofą. Według MFW wpłynie to na wszystkie klasy pracujące. Wyższe bariery mogą utrudnić krajom rozwijającym się handel z bogatszymi krajami.

Analiza MFW

„Światowa gospodarka staje prawdopodobnie przed największym testem od czasów II wojny światowej” – uważają autorzy analizy zamieszczonej na stronie internetowej MFW.

Międzynardowoy Fundusz Walutowy ostrzega, że wojna na Ukrainie doprowadziła do zmniejszenia wzrostu gospodarczego i wzrostu inflacji. 

„Wysokie ceny żywności i energii obciążają gospodarstwa domowe na całym świecie. Zaostrzające się warunki finansowe wywierają dalszą presję na mocno zadłużone narody, firmy i rodziny. Kraje i firmy dokonują ponownej oceny globalnych łańcuchów dostaw w obliczu ciągłych zakłóceń” – czytamy na stronie funduszu.

Według MFW wpłynie to na wszystkie klasy pracujące, „od wysoko opłacanych specjalistów i osób o średnich dochodach po nisko opłacanych pracowników zależnych od importowanej żywności”.

„Jak wynika z naszych ustaleń od początku wojny na Ukrainie około 30 krajów ograniczyło handel żywnością, energią i innymi kluczowymi towarami” – ocenia MFW i wskazuje, że przez rosyjską agresję zdolność reagowania na kryzys jest niezwykle utrudniona.

wojna na Ukrainie świat

Wojna na Ukrainie wpływa na handel

Wyższe bariery mogą utrudnić krajom rozwijającym się handel z bogatszymi krajami. W przypadku większych gospodarek ograniczenia handlowe mogą spowodować, że będą wydawać więcej pieniędzy na te same produkty, co prowadzi do wyższej inflacji, oceniają autorzy tekstu zamieszczonego na stronie funduszu.

Według MFW, eliminując w jak największym stopniu bariery handlowe i dywersyfikując łańcuchy dostaw, kraje mogą lepiej radzić sobie z przyszłymi zakłóceniami w światowej gospodarce. Fundusz doradza również G20, grupie największych gospodarek, prace nad restrukturyzacją długu publicznego. Zachęca on także do zmodernizowania międzynarodowego systemu płatności.

Przeczytaj również: Wojna na Ukrainie trwa już 3 miesiące. Rosjanie spustoszyli kraj

fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023