Talk icon

Informacje

28-08-2022

Autor: Karol Pepliński

Ostrzeżenie IMGW przed burzami z gradem i silnymi ulewami

imgw

IMGW ostrzegł w niedzielę przed burzami z gradem, którym miejscami będą towarzyszyć ulewne opady deszczu oraz porywy wiatru, a miejscami grad.

,,Lokalnie ostrzeżenia meteo na burze z gradem zostały podniesione do 2 i 3 st. W obszarach obowiązywania ostrzeżeń meteorologicznych 3 st. obserwowane i nadal prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć ulewne opady deszczu do 90 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h. Miejscami grad." – ostrzegł w niedzielę na Twitterze Instytut..

Ostrzeżenie IMGW

Z map zamieszczonych na stronach IMGW wynika, że ostrzeżenia przed burzami z gradem obowiązują w niedzielę w pasie od Pomorza po Małopolskę. Alerty trzeciego stopnia obowiązują w województwie śląskim w powiatach: zawierciańskim, myszkowskim i będzińskim. Ostrzeżenia drugiego stopnia obejmują natomiast część województwa śląskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego i mazowieckiego.

Z kolei alerty pierwszego stopnia obowiązują w województwach: pomorskim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim, wielkopolskim, łódzkim, opolskim, śląskim, małopolskim, a także w części województwa lubelskiego, podkarpackiego i dolnośląskiego.

Alert pierwszego stopnia oznacza, że mogą wystąpić niebezpieczne zjawiska meteorologiczne, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie dla zdrowia i życia. Ostrzeżenia drugiego stopnia oznaczają, że zjawiska te mogą być zintensyfikowane i bardziej niebezpieczne.

Ostrzeżenie trzeciego stopnia oznacza możliwość wystąpienia groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Groźne zjawiska meteorologiczne lub skutki ich wystąpienia uniemożliwią prowadzenie działalności.

imgw

Czytaj też: IMGW ostrzega przed ekstremalnie wysokim zagrożeniem pożarowym

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023