O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

06-09-2022

Autor: Emilia Gromczak

Ostropest plamisty działa skutecznie w przypadku zatrucia

Ostropest plamisty

Ostropest plamisty jest rośliną jednoroczną, którą w Polsce można spotkać na nieużytkach, w ogrodach czy w zbiorowiskach ruderalnych.

Roślina pochodzi  z obszaru śródziemnomorskiego: południowej i południowo-wschodniej Europy, Afryki Północnej, Azji Zachodniej oraz niektórych rejonów Azji Środkowej (Indie, Pakistan). Ma działania regeneracyjne oraz odtruwające. Wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, zwiększa wydzielanie soków trawiennych, poprawia trawienie.

Szerokie zastosowanie lecznicze 

Ostropest plamisty jest jedną z roślin, które przeszły ze stanu dzikiego w warunki uprawy polowej. Plon rośliny jest w dużym stopniu determinowany czynnikami meteorologicznymi i glebowymi. W latach wilgotnych, ciepłych i na żyznych glebach osiągać może rozmiary do ok. 2 m i dojrzewać bardzo późno, ale nie jest to normą

Ma działanie przeciwzapalne, stymulujące regenerację i wytwarzanie nowych komórek wątroby, a przede wszystkim odtruwające. Chroni wątrobę przed licznymi truciznami m.in. takimi, jak alkohol czy pestycydy. Ponadto ostropest ma własności przeciwkrwotoczne, przeciwzakrzepowe, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, zwiększa wydzielanie soków trawiennych oraz poprawia trawienie.

Ostropest plamisty jest również wykorzystywany w kuchni i kosmetyce. Z dolnych liści rośliny powstają zdrowe sałatki, a olej z nasion ma podobne zastosowanie, jak olej z wiesiołków. Olej z ostropestu nawliża skórę i ją regeneruje. Pamiętajmy jednak o umiarze. Przy spożyciu większej ilości tego surowca może wywołać działanie przeczyszczające i inne zaburzenia układu żołądkowo-jelitowego. Roślinę możemy także uprawiać w celach ozdobnych. Najlepiej wygląda pojedynczo na trawniku, lub w kompozycji z innymi, niskimi roślinami.

ostropest plamisty właściwości

Ostropest plamisty to gatunek introdukowany

Ostropest plamisty jest gatunkiem introdukowanym, co oznacza, że został przypadkowo zawleczony lub jest uciekinierem z z upraw. Obecnie rośnie dziko, poza obszarem swojego pierwotnego występowania także w innych miejscach Afryki i Europy, w Australii, Nowej Zelandii, Ameryce Północnej i Południowej.

Roślinę należy zebrać pod koniec sierpnia lub we wrześniu, gdy nasiona zmieniają już barwę na brązową. Suszy się je w przewiewnym i zacienionym miejscu, po wysuszeniu młóci i oddziela nasiona.

Sprawdź: Czas przeziębień nadchodzi. Czy zioła pomogą?

pl.wikipedia.org/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023