O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

15-08-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

Orzechy włoskie – jaki mają wpływ na nasze zdrowie?

Orzechy włoskie

Orzechy włoskie w bezpośrednim tłumaczeniu z łaciny znaczą „żołędzie królewskie”, przez to od lat są uważane za pokarm książąt i królów.

W dawnych czasach niższe klasy nie mogły go nawet spróbować z obawy przed karą. Nazywano go także „drzewem życia”. Obecnie ten rodzaj orzechów jest ogólnie dostępny w większości sklepów spożywczych. Pozostaje również cennym produktem dla całego ludzkiego ciała.

Charakterystyka orzechów włoskich

W medycynie orzechy włoskie znane są od czasów Awicenny i Hipokratesa. W ich czasach ten rodzaj orzechów był stosowany jako środek antyseptyczny, tonik i środek oczyszczający, który może znacznie poprawić trawienie. Można powiedzieć, że do dziś orzech ten jest używany przez lekarzy, ma szerokie zastosowanie w kosmetologii i nie tylko. Ten produkt jest bardzo korzystny dla całego organizmu.

Eksperci nieustannie starają się znaleźć wszystkie niezbędne informacje o każdym produkcie. Badania wykazały, że spożywanie co najmniej dwóch ziaren orzechów dziennie wzbogaci organizm człowieka o następujące składniki odżywcze:

  • fosfor;
  • mangan;
  • cynk;
  • witaminy z grup A, K, PP, B, E, C;
  • magnez;
  • potas;
  • siarka;
  • żelazo.

W ten sposób różne mikro i makroelementy znajdują się w różnych częściach orzecha. Z tego powodu nie zakładaj, że możesz i powinieneś jeść tylko ten typ orzechów. Liście są bogate w alkaloidy, karoten, witaminy C i E, białka, witaminy E, C, K, P oraz aminokwasy. Jednocześnie w dojrzałych owocach zawarta jest duża ilość soli kobaltu, żelaza, olejków eterycznych, w niedojrzałych więcej witamin i karotenu.

Dlatego wiele osób korzysta nie tylko z dojrzałych orzechów, ale także z tych, które jeszcze nie osiągnęły korzyści i można je wykorzystać do tworzenia różnorodnych produktów do pielęgnacji ciała. Oczywiste jest, że korzyści płyną z orzechów.

Orzechy włoskie

Orzechy włoskie – zalety, ale również i wady

W medycynie orzechy włoskie są stosowane jako środek rozszerzający naczynia krwionośne, żółciopędny, przeciwrobaczy, przeciwzapalny. Wiele osób twierdzi, że jedzenie orzechów pomaga odzyskać siły po ciężkich chorobach, operacjach i różnych kontuzjach. A to tylko niewielka część korzyści, jakie orzechy przynoszą ludzkiemu organizmowi.

Ponadto warto zwrócić uwagę na następujące przydatne właściwości orzecha takie jak poprawienie funkcjonowania pamięci, walka z zaparciami, redukcja tłuszczu, wzmocnienie ścian naczyń krwionośnych, poprawa potencji u mężczyzn. Orzechy zawierają szereg przeciwutleniaczy, które mogą zapobiegać rozwojowi komórek rakowych. Pomagają kontrolować poziom insuliny i cukru we krwi, co jest bardzo pomocne dla osób z cukrzycą typu 2.  Dodatkowo wzmacniają układ kostny, normalizują sen, wzmacniają układ odpornościowy.

Wiadomo, że orzech włoski ze względu na wysoką zawartość tłuszczów i białek jest alergenem. Nadmierne spożycie może prowadzić do takich negatywnych konsekwencji jak zapalenie migdałków, wysypka w jamie ustnej, skurcze naczyń mózgowych, pokrzywka i zapalenie jamy ustnej. Aby tego uniknąć, nie nadużywaj orzechów. Lepiej jeść nie więcej niż 4 ziarna dziennie. Wtedy orzechy przyniosą tylko korzyść, a nie szkodę.

Istnieją również przeciwwskazania do spożywania orzechów włoskich dla ludzi, którzy chorują na:

  • zwiększoną zdolność do koagulacji krwi,
  • choroby jelit,
  • wyprysk,
  • łuszczycę.

Przeciwwskazaniem może być to, że produkt jest wysokokaloryczny – 100 gramów orzechów to 650 kalorii. Powinny to wziąć pod uwagę osoby, które zmagają się z nadwagą. W żadnym wypadku nie należy jeść zepsutych orzechów: pleśnie wytwarzają toksyny, które mogą wywołać raka. Pomimo tych wszystkich negatywnych cech orzech włoski jest bardzo przydatnym produktem. Jego szkodliwość dla organizmu jest minimalna, jeśli przestrzegasz powyższych zasad.

Czytaj również:Słonecznik zwyczajny – popularna roślina przywieziona z Ameryki

Agronews/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023